Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. V platnost vstupuje nová verze pravidel ČNB pro referenční banky a výpočet úrokových sazeb PRIBOR.

Praha. Uskuteční se Česko-čínské podnikatelské fórum, které pořádá Hospodářská komora. Akce se zúčastní přibližně 90 čínských a 60 českých zástupců podnikatelů, kteří budou diskutovat především o dalších možnostech rozvoje obchodní spolupráce těchto dvou zemí.

Praha. Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci června.

Praha. Proběhne tisková konference ministerstva průmyslu a obchodu ke kontrolní činnosti a budoucímu fungování České obchodní inspekce. Zúčastní se ministr Jan Mládek a ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Atény/Brusel. Čeká se nové jednání Euroskupiny, která by měla prostřednictvím telekonference rokovat o dalších návrzích Řecka na řešení jeho dluhové krize.

Wolfsburg. Bývalý manažer BMW Herbert Diess se stane šéfem hlavní značky automobilového koncernu Volkswagen.

Tchaj-pej. Tchajwanský výrobce chytrých mobilních telefonů HTC zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Detroit. Bude zveřejněn vývoj prodejů osobních a nákladních automobilů za červen v USA.

New York. Mediální magnát Rupert Murdoch předá funkci výkonného ředitele zábavní společnosti Twenty-First Century Fox svému synu Jamesovi. Druhý syn Lachlan se stane výkonným předsedou společnosti, o funkci se bude dělit s otcem.

San Francisco. Jack Dorsey nahradí ve funkci generálního ředitele americké internetové společnosti Twitter Dicka Costola.


Ekonomika je v kondici: Firmám podle nových dat rostou zisky, více investují. Nezaměstnanost klesá

Rosteme nejrychleji v EU. Na rekordní úspěch české ekonomiky reaguje už i koruna.Ziskovost českých podniků v prvním kvartále letošního roku meziročně vzrostla o 1,3 procenta. Vyplývá to z nových informací, které v úterý poprvé zveřejnil Český statistický úřad. Podniky rovněž více investovaly, a to v meziročním srovnání o 1,7 procenta.

Vůbec špatně si nevedly ani domácnosti. Těm v prvním kvartále vzrostl reálný příjem (tedy příjem očištěný o vliv růstu cen) o více než dvě a půl procenta. Spotřeba domácností ale podle údajů ČSÚ meziročně rostla ještě rychleji, a to o 3,5 procenta.

Podle Petra Dufka, hlavního ekonoma ČSOB, by ale příjmy domácností mohly růst i rychleji. "Na to, jak rychle roste ekonomika a klesá nezaměstnanost, není navyšování mezd ani příjmů domácností nijak oslnivé. Růst mezd zaostává za dynamikou produktivity i za vývojem u našich hlavních obchodních partnerů," tvrdí Dufek.

Křetínský je stále při chuti. Jeho Energetický a průmyslový holding koupil teplárny v Budapešti

Energetický a průmyslový holding, vedený Danielem Křetínským, se po několikaměsíčním akvizičním půstu opět rozhoupal k nákupům v oblasti energetiky. Jeho dceřiná společnost EP Energy v úterý od francouzského koncernu EdF odkoupila 95,6% podíl v maďarské teplárenské firmě Budapesti Erőmű.

Ta sdružuje tři kogenerační (výroba tepla a elektřiny) plynové teplárny: Kelenföld (s instalovanou kapacitou 188 MWe a 395 MWt), Újpest (105 MWe a 421 MWt) a Kispest (113 MWe a 366 MWt).

Přichází konec roamingových poplatků: Státy EU se dohodly, že za volání v zahraničí se nebude platit

Zástupci členských států Evropské unie a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody, na jejímž základě budou od června 2017 zrušeny poplatky za používání mobilních telefonů v zahraničí. Oznámilo to v úterý Lotyšsko, které nyní Evropské unii předsedá. Dohodu již minulý týden signalizoval eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

"V rámci dohody budou roamingové poplatky odstraněny od 15. června 2017," sdělilo Lotyšsko po dvanáctihodinovém jednání s evropskými zákonodárci. Dohodu ještě musí během příštích šesti měsíců schválit jednotlivé členské státy, upozorňuje agentura Reuters.

Srbsko prodává 38 mediálních podniků. Privatizací se chce přiblížit Evropské unii

Srbský prezident Boris Tadić a předseda Evropské komise José BarrosoSrbská privatizační agentura v úterý zahájila prodej 38 státních mediálních podniků, včetně tiskové agentury Tanjug, založené před více než 70 lety. Jejich prodej by měl celkově vynést deset milionů eur (zhruba 272 milionů korun) a je součástí vládní strategie ukončit státní vlastnictví srbských médií.

Privatizace státních podniků je součástí úsilí Srbska o vstup do Evropské unie. Omezení velikosti státního majetku je také jednou z podmínek úvěrové dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), v jejímž rámci má Srbsko v záloze 1,2 miliardy eur.

Agentura zveřejnila podmínky tendrů v listu Politika. Předpokládá, že jednotlivé podniky, zejména regionální rozhlasové a televizní stanice, se prodají v samostatných aukcích ve dnech od 3. do 14. srpna.

Začala webová sbírka na Řecko: Když každý Evropan pošle tři eura, bude na splátku

Pokladnička v barvách řecké vlajkyZachránit Řecko může kdokoliv. Přesněji - může se o to kdokoliv pokusit. Je to jednoduché, stačí poslat pár eur. Na crowdfundingovém webu IdieGoGo už tak učinilo několik tisíc lidí. Za prvních pár hodin tak sbírka vybrala kolem 50 tisíc eur (asi 1,4 milionu korun).

Není to příliš, když si uvědomíte, že Řecko mělo zaplatit Mezinárodnímu měnovému fondu 1,6 miliardy eur, ale špatný začátek to také není.

"Každý občan EU si jen musí koupit k obědu sýr feta nebo olivový salát, abychom dali dohromady sumu nutnou k záchraně," říká autor sbírky, devětadvacetiletý marketingový specialista Tom Feeney, který momentálně pracuje pro jeden londýnský obchod s botami.