Menší distributoři pohonných hmot budou od středy skládat nižší kauci, namísto 20 jen deset milionů korun. V Česku bude také nově zavedena plošná spotřební daň na surový tabák. Od začátku července totiž vstupují v účinnost novely zákonů o spotřebních daních a o pohonných hmotách, které tyto úpravy zavádějí.

Novela zavádí i plošné uvalení spotřební daně na surový tabák, který byl dosud zdaněn jen v případě maloobchodního prodeje konečnému spotřebiteli. Daň bude nově stanovena ve výši spotřební daně tabáku ke kouření a bude zaveden registr osob, které s takovým tabákem nakládají. Má to pomoci omezit daňové úniky, které vznikají při výrobě nezdaněných tabákových výrobků. Surový tabák totiž může sloužit k jejich výrobě.

Zavedení dvacetimilionových kaucí pro distributory nafty a benzinu v roce 2013 bylo jedním z opatření proti daňovým únikům. Ústavní soud však loni v květnu ustanovení s platností od letošního července zrušil. Podle ústavních soudců má být kauce odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů.

Novela proto zavádí sníženou úroveň kauce ve výši desíti milionů korun. Ta bude platit pro ty distributory, kteří prodají za čtvrtletí více než 300 tisíc a méně něž tři miliony litrů pohonných hmot. Na ostatní se nadále bude vztahovat kauce 20 milionů korun. Doba bankovní záruky nesmí být kratší než dva roky. Kauce se týká distributorů, nikoli samotných čerpacích stanic. Snížení sazby již dříve uvítala Unie nezávislých petrolejářů, rozmezí, pro které bude platit nižší kauce, by podle ní nicméně mohlo být širší.

Kromě zmíněných zákonů začne ve středu platit mimo jiné také novela zákona o hospodaření energií. Materiál řeší například plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla v bytových domech. Poslanci nakonec za souhlasu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) v dubnu přijali senátní úpravu novely.

Ta stanoví, že měřidla se nebudou muset montovat v případech, pokud se nevyplatí. Novela by také měla ulehčit prodej nebo pronájem starších domů. Při prodeji nebo pronájmu staveb postavených před rokem 1947 totiž už nebude potřeba průkaz energetické náročnosti.