Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v eurozóně v květnu zůstala proti předchozímu měsíci beze změny. V EU činila 9,6 procenta, zatímco v eurozóně dosahovala 11,1 procenta. Oznámil to v úterý statistický úřad Eurostat. Nezaměstnanost v EU tak zůstává nejpříznivější za téměř čtyři roky.

Nejpříznivější situace na trhu práce byla v rámci EU v Německu, kde míra nezaměstnanosti činila 4,7 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost - 22,5 procenta - v květnu vykázalo Španělsko. K dispozici však ještě nejsou květnové údaje z Řecka. Tam podle posledních dostupných čísel míra nezaměstnanosti v březnu dosahovala 25,6 procenta.

Eurostat odhaduje, že v celé Evropské unii bylo v květnu bez práce 23,348 milionu lidí. Ve srovnání s dubnem jejich počet klesl o 38 tisíc. V samotné eurozóně počet nezaměstnaných klesl o 35 tisíc na 17,726 milionu lidí.

Inflace v eurozóně zpomalila

Meziroční míra inflace v eurozóně v červnu klesla na 0,2 procenta, zatímco v květnu byla na 0,3 procenta. Oznámil to Eurostat, jde ale zatím jen o rychlý odhad. Spotřebitelské ceny se v květnu vrátily k meziročnímu růstu po pěti měsících poklesu a stagnace.

Červnový vývoj spotřebitelských cen byl podle agentury Reuters v souladu s očekáváním analytiků. Ke zpomalení inflace přispělo zrychlení poklesu cen energie - bez jejich započtení se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,9 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů.

Letos na jaře pak ECB zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.