Čína bude mít v Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) podíl 30,34 procenta, oznámilo to v pondělí čínské ministerstvo financí. Peking tak podle očekávání bude největším akcionářem nové investiční banky.

Na hlasovacích právech bude mít Čína podíl 26,6 procenta. Druhým největším akcionářem bude Indie, následují Rusko, Německo a Jižní Korea. Země definované jako "z regionu" budou v nové bance vlastnit celkem 75 procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V Pekingu se v pondělí sešli delegáti z 57 zemí, aby se zúčastnili podpisu stanov nové banky a stanovení akciových podílů a hlasovacích práv. Smluvní ustanovení podepsalo zatím 50 zemí, zbývajících sedm – Dánsko, Kuvajt, Malajsie, Filipíny, Nizozemsko, Jihoafrická republika a Thajsko – zatím ještě nezískalo k podpisu domácí souhlas.

AIIB má schválené základní jmění 100 miliard USD (2,5 bilionu korun). Rozděleno bude do akcií v hodnotě 100 tisíc USD za kus.

Ministerstvo dodalo, že počáteční podíly a hlasovací práva Číny a dalších zakládajících členů budou postupně ředěny, spolu s tím, jak se budou připojovat další členové. Po získání souhlasu většiny ve správní radě může AIIB také zvýšit svůj základní kapitál a snížit podíl zemí v regionu, ale ne pod 70 procent, uvedla agentura Reuters.

AIIB má být institucí pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Z velkých zemí se projektu odmítly účastnit Spojené státy a Japonsko.