Americká popová zpěvačka Taylor Swiftová přiměla Apple, aby vlastníkům autorských práv platil za streamování i během zkušební doby své nové streamovací služby Apple Music. Jak informovala agentura AP, firma v neděli oznámila, že oproti dřívějším plánům bude muzikantům, autorům skladeb a hudebním vydavatelstvím platit i v době od července až do září, kdy bude Apple Music pro všechny uživatele zdarma.

„Když jsem se probudil a viděl jsem zprávu od Swiftové, došlo mi, že opravdu musíme něco udělat,“ řekl viceprezident firmy Eddy Cue.

Swiftová koncem týdne oznámila, že své poslední album nazvané 1989 – nejprodávnější loňskou nahrávku v USA – službě Apple Music neposkytne na protest proti tomu, že Apple první tři měsíce nebude platit za autorská práva.

„My po vás také nechceme vaše iPhony zdarma. Proto nám prosím neberte naši hudbu, aniž byste za to zaplatili,“ napsala pětadvacetiletá Swiftová v neděli v otevřeném dopisu, který zveřejnila na službě Tumblr.

Dodala, že toto chování jí od „natolik progresivní a štědré firmy jako Apple“ přijde skandální. „Mluvím za každého interpreta, autora a producenta v mém okolí, kteří se všichni bojí něco říct kvůli tomu, jak moc si Applu vážíme,“ uvedla zpěvačka, za kterou se svými tweety okamžitě postavili interpreti Jack Antononff, Christina Perri nebo Elvis Costello.

„Všichni dobře víme, že tato úžasná společnost má peníze na to, aby během tříměsíčního období, kdy službu nabídne zdarma, platila vlastníkům autorských práv,“ napsala Swiftová.

Apple tvrdil, že po prvních třech měsících, kdy bude službu Apple Music nabízet zdarma, umělce vykompenzuje o trochu vyššími platbami za každé přehrání. Jak ale v neděli uvedl viceprezident firmy, Swiftová nebyla jediná, kdo si stěžoval.

„Víc umělců nám říkalo, že by jim toto nastavení služby ublížilo,“ uvedl viceprezident Cue. V rozhovoru pro server Billboard.com pak dodal, že Apple nakonec náklady na první tři měsíce služby Apple Music zaplatí z vlastní kapsy.

Cue odmítl říct, kolik přesně bude Apple po skončení zkušební doby za každé přehrání umělcům platit. Z 9,99 dolaru, které obdrží za každý předplacený účet na Apple Music, prý ale v USA poskytne 71,5 procenta a v zahraničí 73 procent z této částky vlastníkům autorských práv. Firma zdůrazňuje, že umělci a hudební vydavatelství tak od ní získají větší podíl než od konkurence, která jim platí okolo 70 procent.

Podle agentury AFP obrat Applu dokazuje, jak nesmírný vliv Swiftová v americkém hudebním průmyslu dnes má.

Viceprezident Applu neuvedl, zda změna politiky přiměla Swiftovou, aby své album 1989 na Apple Music nakonec poskytla. Pouze dodal, že zpěvačce osobně zavolal do Amsterdamu, kde je Swiftová momentálně na turné. „Velmi ji potěšilo, jak rychle jsme zareagovali, a chvíli jsme hovořili,“ uvedl Cue. To pak Swiftová potvrdila zprávou na Twitteru.

Taylor Swiftová proti streamovacím službám vystupuje dlouhodobě. Vloni své album 1989 odstranila ze služby Spotify na protest proti tomu, jak nízkou částku Spotify vyplácí vlastníkům autorských práv. Swiftová může podobná rozhodnutí dělat sama, hudbu totiž vydává u nezávislého vydavatelství Big Machine Records. Alba 1989, které na této značce vydala naposledy, vloni prodala 8,6 milionu kusů – nejvíc ze všech umělců na světě.

Apple, který svoji platformou iTunes přispěl k rozvoji digitálních downloadů, spustí službu Apple Music 30. června. Po prvních třech měsících, kdy má služba být dostupná zdarma, hodlá od zákazníků požadovat 9,99 dolaru měsíčně. Firma bude kromě Spotify konkurovat Deezeru, Rhapsody, Rdiu, Google Play a také službě rapera Jay-Z nazvané Tidal.