Poslanci přerušili projednání zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) z pera ministra financí Andreje Babiše. Normou, kvůli které opozice hrozí obstrukcemi, se budou znovu zabývat v první polovině července.

"Cílem návrhu je především vytvoření transparentního podnikatelského prostředí," uvedl první čtení zákona ministr Babiš.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Hned poté se ale debata nad klíčovou normou kabinetu Bohuslava Sobotky zasekla. Koalice si musela vzít přestávku, aby v budovách parlamentu našla svého zpravodaje k zákonu Jaroslava Klašku z KDU-ČSL, který nebyl ve chvíli projednávání přítomen v sále. Nakonec se místa zpravodaje musel ujmout náhradník.

Poté už došlo prakticky jen na vystoupení šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. "Slibuji vám, že uděláme všechno, abyste to neschválili," řekl Kalousek Babišovi. Zavedení evidence podle Kalouska bude v příštích pěti letech stát 2,5 miliardy korun, a zařadí se tak mezi nejdražší IT projekty v Česku.

Podle ODS jde o útok na poctivé podnikatele a bude je stát nemalé pořizovací náklady. Strana je kvůli tomu připravená na obstrukce.

Nejdřív restaurace, pak maloobchod

Od systému EET si vláda slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z příjmů a DPH. Ambiciózní projekt ministerstva financí má pro zhruba 250 tisíc podnikatelů začít platit už v první polovině roku 2016. Jako první ji v únoru pocítí stravovací a ubytovací služby, v nichž podle Českého statistického úřadu působí zhruba 50 tisíc subjektů.

O čtvrt roku později by se měla přidat i oblast maloobchodu a velkoobchodu, v níž působí 255 tisíc podnikatelů a firem. Na další činnosti, tedy zejména na řemeslníky, se případně rozšíří až na základě "rizikové analýzy“ Finanční správy.

Jako kompenzaci vyšších nákladů navrhuje ministerstvo jednorázovou daňovou slevu ve výši 5000 korun. Mohly by ji využít jen podnikající fyzické osoby v prvním roce, kdy jim nová povinnost vznikne. Další kompenzací má být snížení daně z přidané hodnoty (DPH) pro stravovací služby z 21 na 15 procent.