Poprvé od druhé světové války se letos na začátku července lidé budou moci podívat do srdce původního hradu na Zelené Hoře u Nepomuku a do hradních sklepení. Veřejnosti jinak uzavřený zámek se mimořádně otevře na čtyři dny. Kromě zámeckých sálů lidé uvidí i nejtajemnější část původního sklepení s takzvaným srdcem Zelené Hory a s vězením šíleného Ferdinanda ze Šternberka, řekl dnes novinářům Pavel Motejzík z Mikroregionu Nepomucko, který se na zpřístupnění podílí.

Zelenohorský zámek zdevastovali za minulého režimu vojáci, Miroslav Švandrlík do něj zasadil děj své knihy Černí baroni. Areál zámku a kostel patří malé obci Klášter. Před lety se dohodla se skupinou francouzských investorů na využití zámku. Areál je ale už roky uzavřený a jeho obnova, odhadovaná minimálně na půl miliardy korun, zatím nepokročila. Veřejnost se tam může podívat jen výjimečně.

O prohlídky je ale zájem. Loni při mimořádném zpřístupnění přišlo za šest dní přes 10 000 lidí. "Rádi bychom, kdyby lidé hojně přišli, výtěžek ze vstupného pomůže s opravami," řekl starosta Zdeněk Bartošek. Prohlídky budou 5., 6., 11. a 12. července.

Ve vlhkém a ponurém sklepení uvidí lidé například těsnou kobku, v níž byl vězněn Ferdinand ze Šternberka poté, co v záchvatu šílenství zavraždil v květnu 1590 v Lobkovickém paláci v Praze svou matku Kateřinu z Lokšan. V kobce o rozměrech dva krát dva metry žil do své smrti asi pět let.

"Ve zdi z cihel byly dva otvory – jedním se mu podávala potrava a druhým se vhánělo do sklepení teplo. Po jeho smrti musela být zeď kobky pobořena, aby mohlo být vyneseno jeho tělo," popsal Motejzík. Ve sklepeních lidé uvidí také "srdce" Zelené Hory – napůl zazděný portál klenutý gotickým stropem ze 13. století, tedy zřejmě z doby založení původního hradu.

Letos čeká zámek poprvé po sedmi letech oprava další části. Obec začne díky dotaci od ministerstva kultury s rekonstrukcí takzvané sala terrany. Jakýsi zahradní sál s arkádami a stupňovými schodišti byl přistavěn v 19. století a je to typická stavba pro barokní palácové a zámecké zahrady. Letos cena oprav dosáhne milionu korun, z toho 0,6 milionu dalo ministerstvo, zbytek musí zaplatit obec Klášter. Oprava se protáhne na více let a celkem bude stát 2,7 milionu korun, dodal Motejzík.