Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu za duben 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za 1. čtvrtletí 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot či topných olejů.

Praha. Česká národní banka zveřejní měnovou statistiku k 30. dubnu 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za květen 2015.

Praha. 12.15 Premiér Bohuslav Sobotka přijme evropskou komisařku pro obchod Cecilii Malmströmovou. Jednání se zúčastní také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Praha. 15.30 Malmströmová veřejně vystoupí k tématu Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) v Karolinu.

Vídeň. Schůzka ministrů dvanácti členských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Brusel. 11.00 Druhá revize zprávy o vývoji HDP eurozóny i EU za první čtvrtletí.

Atény. 17.00 Řecký premiér má informovat parlament o nejnovějších požadavcích mezinárodních věřitelů, tedy Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie.

Řecký premiér seznámí parlament s vývojem vyjednávání s věřiteli

Řecký premiér Alexis Tsipras má v pátek informovat parlament o nejnovějším vývoji vyjednávání o zahraniční finanční pomoci s mezinárodními věřiteli, tedy z MMF a Evropské unie.

Ti předložili Aténám seznam podmínek, za jejichž splnění jsou ochotní pomoci hospodářsky strádající zemi dalšími úvěry. Pro Řecko to ovšem znamená nové finanční škrty a také prudké zvýšení daně z přidané hodnoty, což vyvolalo u členů vlády a vládních poslanců ostrou kritiku.

Zatímco z úst vládních činitelů zazněly výroky o "nevyhlášené válce" nebo "memorandové bouři", Tsipras po středeční schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem řekl, že některé body návrhu nemohou být základem pro jednání, a konkrétně zmínil požadované škrty v důchodech. Řecký návrh dohody s věřiteli přitom označil za "jediný realistický". Ujistil ale, že dohoda s věřiteli je blízko. 

Řecko sdělilo ve čtvrtek MMF, že plánuje sloučit všechny červnové splátky do jedné s pozdější splatností. Je mezi nimi i 300 milionů eur, které měly být podle dosavadních plánů uhrazeny v pátek.

Tsipras má v sobotu opět zamířit do Bruselu k dalšímu jednání s nejvyššími unijními představiteli.

Do Česka přijíždí evropská komisařka pro obchod Malmströmová

Evropská komisařka odpovědná za obchodní politiku EU Cecilia Malmströmová bude v pátek v Praze jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou o dohodě o volném obchodu mezi EU a Spojenými státy (TTIP).

Na programu má i jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) a ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Do Česka přijíždí Malmströmová po sedmi měsících ve funkci hlavní unijní představitelky pro obchodní politiku EU na pracovní návštěvu poprvé. Kromě TTIP se jednání zaměří na další prioritní otázky evropské obchodní politiky, například na aktuálně vyjednávané dohody s Japonskem, Indií či Vietnamem.

Komisařka se setká také se senátory a poslanci parlamentu a poslanci Evropského parlamentu, s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou, se zástupci podniků, odborů i představiteli spotřebitelských organizací.

OPEC se na svém zasedání k omezení těžby nechystá

Organizace zemí vyvážejících ropu na svém pátečním zasedání s největší pravděpodobností ponechá současný limit těžby ropy beze změn. Ministři členských zemí ropného kartelu před schůzkou vesměs vyjadřovali spokojenost nad tím, že loňský propad cen oživil poptávku a zastavil růst produkce konkurentů.

Světové ceny ropy ve druhé polovině loňského roku prudce klesly, zejména v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

V posledních měsících se ale ropa Brent stabilizovala asi 20 dolarů nad lednovým šestiletým minimem, které činilo zhruba 45 dolarů za barel.

Zemanovy výroky se staly střelivem v souboji obchodních skupin v Saúdské Arábii

Vlivný arabský list al-Vatan zveřejnil zprávu, že saúdskoarabské ministerstvo zahraničí na příkaz tamního krále zakázalo úředníkům i soukromým firmám účast na podnikatelském fóru v České republice.

Kvůli antiislámským výrokům českých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana. Další arabské listy psaly dokonce o zákazu všech obchodních jednání s Čechy.

Nakonec se sice ukázalo, že fórum se vůbec konat nemělo, i tak však celý případ upozornil na to, jak necitlivé výroky politiků o islámu komplikují Česku vztahy s muslimskými zeměmi, jmenovitě Saúdskou Arábií. A také jak snadno je toto napětí zneužitelné v obchodním boji. 

Česko dostane z Bruselu 127 miliard na podporu regionů

Evropská komise Česku schválila Integrovaný regionální operační program (IROP), ve kterém je připraveno 4,64 miliardy eur (127,4 miliardy korun). Jde už o sedmý schválený program, informovala ve čtvrtek mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

IROP nahrazuje stávající regionální operační programy, které spadaly pod kraje.

Stěžejním cílem Integrovaného regionálního operačního programu je podpora regionální konkurenceschopnosti, vyváženého rozvoje území České republiky a zlepšení kvality života obyvatel. 

Projektové žádosti bude možné podávat od druhé poloviny roku 2015 s postupně vyhlašovanými výzvami.

"První výzvy k předkládání projektů v Integrovaném regionálním operačním programu bychom chtěli vyhlásit již v průběhu července tohoto roku," doplnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.