Mladoboleslavská Škoda Auto se s distributory svých aut domlouvala na cenách, porušila tím zákony o hospodářské soutěži a dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 49 milionů korun. Úřad navíc loňské rozhodnutí zveřejnil, až když jej o to požádala redakce MF Dnes, která o pokutě informuje.

Automobilka mezi lety 2011 a 2012 porušovala hospodářskou soutěž, když organizovala zakázaný cenový kartel. "Uzavřela a plnila zakázané dohody o určení cen pro další prodej, jejichž cílem bylo narušení hospodářské soutěže na trhu nových osobních motorových vozidel," píše úřad ve svém rozhodnutí vydaném loni před Vánocemi.

Jak konkrétně kartel vypadal? "Ve shodě s distributory stanovovala jejich minimální marže při prodeji nových osobních motorových vozidel určených spotřebitelům," uvedl úřad. Jednotliví prodejci nových vozů Škoda si tedy nekonkurovali, ale ceny si vzájemně domlouvali. Na takovou situaci vždy doplácí zákazník.

Zástupci společnosti Škoda Auto se zatím k pokutě nevyjádřili.

Rozhodnutí o pokutě úřad původně nevyvěsil do své webové sbírky rozhodnutí. Tam se objevilo až ve čtvrtek, tedy ve stejný den, kdy jej ÚOHS zaslal redakci MF Dnes. Ačkoli se podle výše jedná o druhou nejvyšší loňskou pokutu, nezmiňovala ji ani výroční zpráva úřadu a nefigurovala ani ve statistickém přehledu nejvyšších pokut.