Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Druhý den 10. Evropského jaderného fóra (ENEF). Konference se zúčastní světoví odborníci na jadernou energetiku i zástupci politických reprezentací.

Praha. Piloti sdružení v profesní organizaci CZALPA budou jednat o návrhu kolektivní smlouvy ČSA. Letušky a stevardi ČSA se kvůli návrhu rozhodli vyhlásit stávkovou pohotovost.

Ostrava. Druhý ročník konference Restrukturalizace a zvyšování efektivity firem v České a Slovenské republice, kterou pořádá Česká asociace Interim managementu.

Drážďany. Setkání ministrů financí zemí G7 (Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, USA). Do 29. května.

Lausanne. Švýcarský institut IMD zveřejní letošní žebříček konkurenceschopnosti zemí. Česká republika loni obsadila 33. místo.

Nejdražší značkou světa je Apple, následuje Google

Apple (ilustrační foto)Apple se po roce vrátil do čela nejdražších značek světa. Brand z kalifornského Cupertina, reprezentovaný nakousnutým jablkem, za poslední rok vzrostl o dvě třetiny na 247 miliard dolarů. To je přibližně třetina hodnoty celé společnosti Apple. Technologická značka s velkým náskokem porazila Google, který s hodnotou 174 miliard dolarů spadl na druhé místo.

Žebříček stovky nejhodnotnějších značek světa BrandZ Top 100 sestavila výzkumná agentura Millward Brown. Hospodářské noviny jej mají spolu s Financial Times exkluzivně k dispozici. Druhou firmou v žebříčku je Google, jejíž hodnota za rok vzrostla o devět procent. Technologické firmy představují nejdražší sektor. Na celkové hodnotě aktuálního žebříčku, která činí 3,3 bilionu dolarů, se podílejí 44 procenty.

Soud v Londýně rozhoduje o prvním obžalovaném z manipulace sazby LIBOR

Tom Hayes, první obžalovaný v manipualci se sazbou LIBOR, odchází od soudu.Před soudní porotou v Londýně v úterý stanul první obžalovaný v souvislosti s manipulací s klíčovou úrokovou sazbou LIBOR. Obžalovaným je Tom Hayes, bývalý obchodník finančních ústavů UBS a Citigroup. Soudní líčení by mělo trvat deset až 12 týdnů, uvedla agentura Reuters. Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR), kterou stanovovaly londýnské banky, se používá jako měřítko pro finanční transakce po celém světě v hodnotě bilionů dolarů.

Soudní procesy s obviněnými jednotlivci, kterým hrozí vězení, mohou trvat roky. Z manipulace s referenčními úrokovou sazbou bylo obviněno 21 osob. Hayes čelí osmi obviněním ze spiknutí za účelem podvodu v letech 2006 až 2010. Za tato obvinění mu hrozí nejvýše deset let vězení. Hayes řekl, že se cítí nevinen.

Rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo v roce 2012. Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Mnoho bank a makléřských firem se s úřady v posledních letech dohodlo na urovnání žalob, za což zaplatily miliardy dolarů.

V Kanadě objevili nová ložiska ropy. Mohla by ukrývat až 200 miliard barelů suroviny

Až 200 miliard barelů ropy by mohlo ležet ve dvou rozsáhlých břidlicových formacích v oblasti kanadských Severozápadních území. Podle tiskové agentury The Canadian Press to uvádějí první oficiální odhady Národního energetického výboru a oblastní geologické služby. Kanadské úřady odhadly na počátku roku objem svých ověřených rezerv, které zahrnují jen technicky a ekonomicky vytěžitelnou surovinu, na 172 miliard barelů, z toho 95 procent tvoří ropné písky v provincii Alberta. Kanada má třetí největší zásoby suroviny na světě po Venezuele a Saúdské Arábii.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kdyby bylo z nově zkoumaných formací vytěžitelných jen několik procent celkového objemu, potvrdily by se neoficiální odhady, podle nichž by formace Canol a Bluefish mohly obsahovat úhrnem až sedm miliard barelů těžitelné suroviny. Tím by byla velikost těchto rezervoárů srovnatelná s objemem, který se dá podle posledních odhadů vytěžit z jedné z největších amerických břidlicových formací Bakken v Severní Dakotě.

Jaguar zvýšil v posledním roce zisk na 2,6 miliardy liber. Potvrdil vysoké investice

Jaguar XF 3.0 DZisk britské automobilky Jaguar Land Rover za poslední finanční rok do konce března vzrostl o 4,5 procenta na 2,6 miliardy liber (zhruba 101 miliard korun). Výnosy firmy, která vyrábí luxusní osobní a terénní auta, vzrostly o 13 procent na 21,9 miliardy liber. Firma podle serveru BBC uvedla, že hodlá pokračovat ve vysokých investicích. Jaguar Land Rover podle zpráv tisku zvažuje výstavbu nové továrny v jedné ze zemí střední Evropy, ve hře je i Česká republika.

"Vykazujeme pět let solidních finančních výsledků, což nám umožňuje investovat do naší dlouhodobé budoucnosti," uvedl šéf automobilky Ralf Speth. Za poslední rok podnik investoval do kapitálového vybavení i do výzkumu a vývoje 3,15 miliardy liber. Ziskový příspěvek Jaguar Land Rover vynahradil ztráty indické mateřské firmy Tata Motors. Ta koupila obě britské značky v roce 2008 od amerického Fordu.

Skupina Moët Hennessy Louis Vuitton jedná o koupi francouzského deníku Le Parisien

Luxusní kabelky (ilustrační foto)Francouzský výrobce luxusního zboží LVMH vede exkluzivní jednání se společností Amaury Group o koupi francouzského deníku Le Parisien. LVMH v úterý uvedla, že návrh posuzuje odborový svaz firmy Amaury a její dokončení bude záviset na schválení antimonopolními úřady. LVMH již vlastní ekonomický deník Les Echos.

"Tento známý a respektovaný list by byl významným příspěvkem k naší skupině," řekl o záměru získat nyní i noviny Le Parisien generální ředitel skupiny Les Echos Francis Morel.

Francouzský list Le Figaro napsal, že LVMH nabízí za Le Parisien a jeho sesterský list Aujourd'hui 50 milionů eur (1,4 miliardy korun). Náklad novin Le Parisien a Aujourd'hui loni podle agentury Reuters mírně přesahoval 385 tisíc výtisků a proti předchozímu roku se o 8,3 procenta snížil.