Zhruba stovka podnikatelů v Praze na 10. ročníku SME Fora zpovídala ministra financí Andreje Babiše. Hlavním tématem konference pro malé a střední podniky byly kroky ministerstva a jejich dopad na podnikatelské prostředí v Česku.

Akci pořádala společnost top vision pod záštitou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Dalšími hosty konference byli náměstkyně ministra Simona Hornochová, šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček a ředitel odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Vild.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Andrej Babiš se za působení ve své funkci dozvěděl, že není možné stát řídit jako firmu. Důvodem je prý to, že je potřeba dosahovat neustálých kompromisů, které však často vedou k paralýze a neefektivitě.

Ministr financí si posteskl, že jednotlivá ministerstva nespolupracují a nezveřejňují transparentně všechny podepsané smlouvy. Přesto pak po ministerstvu financí požadují navýšení finanční prostředků.

Ministr se také pustil do kritiky laxního přístupu  k boji proti karuselovým obchodům napříč Evropskou unií. Podle jeho informací stojí tyto podvody ročně Evropskou unii na výběru DPH 170 miliard eur, což je více než celý rozpočet unie. Průměrná doba existence takové firmy je v ČR 23 dní, rekordem je společnost, která existovala osm hodin.

Záznam části s ministrem financí Andrejem Babišem

SME Forum: Záznam části s ministrem financí Andrejem Babiše

Bohužel bude muset do tzv. reverse charge, tedy přenesení daňové povinnosti na posledního v řadě, být zařazováno stále více odvětví, neboť podvodníci jsou vynalézaví. Podvádí se takto například s tiskařskými stroji ale i toaletním papírem.

Karel Havlíček, který je moderátorem fóra, se za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR pozastavil nad chybějící kontinuitou ve vládnutí. Příkladem může být zrušený druhý důchodový pilíř. Dnes je pak na pořadu dne elektronická evidence tržeb (EET), o níž opozice prohlašuje, že pokud se dostane k moci, nechá ji zrušit. 

Babiš v souvislosti s EET uvedl, že návrh zamíří do sněmovny 16. června tohoto roku. Předpokládá pak, že začne fungovat od příštího roku. "Argumenty opozice nemají racionální základ, tedy pokud se nestaví na stranu podvodníků," dodal. Poukazování na náklady zavedení celého systému je prý irelevantní, neboť v Chorvatsku byly "směšné".

Šedá ekonomika v České republice představuje až 160 miliard korun a EET má jediný cíl, kterým je narovnání podnikatelského prostředí. Jak Babiš zmínil, jsou zde lidé, kteří okrádají stát hned několikrát. Neplatí DPH, neodvádí zdravotní pojištění a jejich zaměstnanci, kteří často pracují načerno, ještě dostávají podporu v nezaměstnanosti.

Ministerstvo financí pak plánuje kampaň, která by měla celý systém registrace přiblížit lidem, jichž se přímo týká. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Otázky účastníků konference se týkaly možnosti zavedení sektorových daní i znovuzavedení poplatků ve zdravotnictví.

Andrej Babiš se nechal slyšet, že zavedení sektorové daně se v koalici vůbec neřešilo. Navíc v případě bankovního sektoru lze očekávat, že by si banky daň nahradily jinde a nejvíce by byli biti podnikatelé. A opětovné zavedení poplatků ve zdravotnictví podle něj v současnosti není reálné.

Kauce pro malé distributory pohonných hmot by se měla snížit k 1. červenci. V případě výše spotřební daně ministerstvo žádnou změnu nechystá.

Karel Havlíček na závěr diskuse s Andrejem Babišem zmínil studii, podle které odvádí OSVČ státu v rozmezí od 33 procent do 55 procent toho, co odvedou zaměstnanci. Podle analýzy asociace pak dochází v posledních šesti letech k poklesu lidí, kteří provozují živnost jako svou hlavní činnost. Naopak roste počet lidí s vedlejší činností.

Dle slov Havlíčka to znamená, že je méně lidí, kteří jsou schopni uživit se jen jako živnostníci, a naopak přibývá zaměstnanců, kteří jsou nuceni mít ještě vedlejší činnost, aby byli schopni uživit rodinu. Celou zprávu by měla asociace zveřejnit v následujících dnech.

Kolem zákona o původu majetku je zbytečný "humbuk"

V druhé části fóra se diskutující na dlouhou dobu zastavili u zákona o původu majetku, na nějž již reagoval Andrej Babiš. Karel Havlíček tak položil podobnou otázku i Simoně Hornochové, náměstkyni pro oblast daní a cel, zdali nepůjde pouze o šikanu střední třídy a zdali nebude zákon zneužíván lidmi, kteří někomu něco jen "závidí".

Záznam druhé části fóra:

SME Forum konference pod záštitou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

"Nerozumím tomu, jak by měl být zákon zneužíván. Finanční úřad má již dnes právo se ptát po původu majetku. Úřad bude muset doložit, proč si myslí, že rozdíl  mezi udanými příjmy a skutečným majetkem je vyšší než 7 milionů korun,"  uvedla Hornochová. 

Náměstkyně dále dodala, že informaci pak úřad může získat tak, že danou osobu třeba navštíví. Když bude mít na zahradě tři bazény nebo vilu za miliony a přitom vykázala příjmy v nižších řádech, je jasné, že zde není něco v pořádku, a úřad bude muset konat. Stejně tak může k dané informaci dojít i na základě udání.

"Vždy tu byl zákon o daních z příjmů, daňový řád. Finanční úřad tak již v minulosti mohl kdykoliv požadovat prokázání původu příjmů," dodala Hornochová k námitce, že se může stát, že  člověk nebude mít z nějakého důvodu možnost prokázat původ majetku. 

Diskuse se také dotkla elektronického přiznání. Podle náměstkyně žijeme ve 21. století a tvrdit, že podat elektronické přiznání je problém, působí zvláštně. Dále také rozvedla zavedení EET. Například se připravuje výjimka pro provozovatele automatů, které účtenky nevydávají. Podobně je tomu i na Slovensku.

SME Forum - konference pro malé a střední podniky

SME Forum konference pod záštitou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

SME Forum: Záznam části s ministrem financí Andrejem Babiše