Španělská vládnoucí Lidová strana (PP) v nedělních místních a regionálních volbách získala nejvíc hlasů, ve většině regionů si ale kvůli úspěchu nových stran podle všeho nedokázala zajistit většinu. Voliči tak potrestali premiéra Mariana Rajoye po čtyřech letech hlubokých výdajových škrtů a řadě korupčních skandálů, napsala agentura Reuters.

Po sečtení více než 99 procent hlasovacích lístků mají lidovci 27 procent hlasů. Společně s opozičními socialisty (PSOE) ale obdrželi dohromady pouze 52 procent hlasů, zatímco v obecních volbách před čtyřmi lety to bylo 65 procent. Pro vládnoucí lidovce jsou výsledky hlasování půl roku před parlamentními volbami mimořádně špatnou zprávou, protože od minulých voleb v roce 2011 ztratili v celkovém součtu deset procentních bodů.

Španělský tisk výsledky voleb hodnotí jako předzvěst dalekosáhlých změn na politické scéně. Podle deníku El Mundo se zřetelný vzestup protestních stran podepsal zejména na podpoře lidovců, protože právě oni přišli o nejvíce příznivců.

"PP je hlavním poraženým, i když dostala nejvíce hlasů. Premiér Mariano Rajoy a jeho strategie dostali políček. Vedení lidovců se přesto po volbách vyhnulo jakékoli sebekritice, což je nejlepší cesta ke katastrofě v parlamentních volbách na podzim," shrnul liberální list El Mundo ve svém komentáři.

Voliči v neděli rozhodovali o obsazení parlamentů ve 13 ze 17 oblastí a více než 8 tisíc radnic. Ve všech regionech, kde se v neděli hlasovalo, budou obě velké strany muset zahájit koaliční jednání s menšími stranami.

Lidovcům přinesly nedělní obecní volby nejhorší výsledek od roku 1991. Strana přišla o absolutní většinu v Madridu a ve Valencii. Kdyby se levicové strany dohodly na koalicích, mohli by se lidovci poprvé po 20 letech dostat do opozice. 

V hlavním městě Madridu PP získala 21 křesel v 57členném místním shromáždění. Těsně za ní ale skončila koalice Ahora Madrid podporovaná levicovým hnutím Podemos, která získala o pouhé jedno křeslo méně. Socialisté skončili třetí s devíti mandáty, podle Reuters však lze očekávat, že se dohodnou na vytvoření koalice s Ahora Madrid. Vznik levicové koalice se očekává i ve Valencii, kde by takový vývoj pro lidovce rovněž znamenal ztrátu kontroly nad městem. Levicová koalice podporovaná hnutím Podemos získala většinu také v Barceloně.

Lidová strana se už téměř čtyři desítky let u moci střídá se Španělskou dělnickou socialistickou stranou (PSOE). Podemos, která se často přirovnává k řecké levicové straně SYRIZA, patří k novým "protestním" hnutím, která v nedělních volbách zaznamenala vzestup. 

Pátá největší ekonomika EU se již šestým rokem potýká s těžkou situací a dlouhodobě nevídanou téměř čtvrtinovou nezaměstnaností, která se mezi mladými lidmi v řadě regionů blíží 50 procentům. Za vlády lidovců se sice Španělsko vrátilo k ekonomickému růstu, ale nepříznivou rozpočtovou bilanci se kabinet snaží řešit snižováním sociálních výdajů a růstem daní, což vyvolává značný odpor části voličstva.