Spojené státy "hluboce znepokojuje", že Rusko definitivně přijalo zákon, který umožňuje úřadům postavit "nežádoucí" nevládní organizace mimo zákon. Uvedla to o víkendu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. Zákon v sobotu podepsal prezident Vladimr Putin.

"Obáváme se, že tento nový zákon ještě dál omezí práci občanské společnosti v Rusku," uvedla Harfová podle agentury AFP. Podle ní jde o "další případ rostoucího potlačování nezávislých hlasů ruskou vládou a záměrných kroků, které izolují ruský lid od světa".

Zákon už odsoudily nadnárodní nevládní organizace Human Rights Watch a Amnesty International. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyzvala tento týden Putina, aby zákon nepodepisoval, jinak budou v Rusku "ohrožena základní demokratická práva".

Opatření, které ve středu odhlasovala horní komora ruského parlamentu, staví mimo zákon nevládní organizace, které za nežádoucí označí generální prokuratura. Mohou být postiženy pokutami, jejich funkcionáři mohou být odesláni k nuceným pracím nebo až na šest let do vězení.

Do kategorie nežádoucích se mohou dostat prakticky jakákoli domácí či mezinárodní hnutí, která podle prokuratury ohrožují ruský ústavní pořádek nebo bezpečnost státu.

Jeden z předkladatelů zákona Alexandr Tarnavskij řekl, že zákon míří hlavně na zahraniční nevládní a neziskové organizace.

"V dnešní době si nelze nevšimnout, že některé zahraniční organizace se nechovají dobře. Některé to dělají na žádost tajných služeb, jiné z jiných příčin," prohlásil poslanec podle agentury TASS.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou nyní nejhorší od konce studené války na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Tento vývoj do značné míry souvisí s ukrajinskou krizí, kterou podle Moskvy vyvolal Západ. Západní země naopak viní Rusko z podpory východoukrajinských separatistů a loni za to zavedly vůči Moskvě sankce.