Daňové příjmy státu v závěru května po předchozím poklesu meziročně vzrostly o 5,9 miliardy korun. V dubnu se daňové příjmy sice snížily, v následujících měsících by se ale měly vrátit na plánovanou úroveň a za celý rok se zvýší zhruba o 20 miliard korun, řekl v pátek na sněmu Svazu měst a obcí v Olomouci ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"Informoval jsem o dnešním (pátečním) stavu (státního) rozpočtu. V porovnání se stejným dnem loňského roku jsme vybrali o 5,9 miliardy korun na daňových příjmech více," odpověděl Babiš na dotaz, jak se budou vyvíjet daňové příjmy měst a obcí v následujících měsících poté, co na začátku roku výrazně klesly.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Celkové příjmy státního rozpočtu se v závěru dubna meziročně snížily o 8,2 miliardy na 400 miliard korun. Meziroční pokles příjmů ovlivnil nejvíce výběr spotřební daně a daně z přidané hodnoty (DPH). Inkaso spotřební daně v dubnu meziročně kleslo o 10,4 miliardy na 41,8 miliardy korun především kvůli loňskému předzásobení tabákovými výrobky. Výběr DPH meziročně poklesl ke konci dubna o 7,9 miliardy na 76,2 miliardy korun.

"Je tam posun toho předzásobení tabákem, který byl 16,7 miliardy korun, a je tam vratka DPH," zdůvodnil Babiš dubnový pokles daňových příjmů státního rozpočtu. "Jde jen o časový posun. My to doběhneme někdy v červenci a splníme ten rozpočet a myslím, že bude i přeplněn. Ten plán vybrat o 20 miliard korun daní více bude určitě naplněn," dodal.

Státní rozpočet se v dubnu dostal letos poprvé do schodku, a to 0,4 miliardy korun. Loni v dubnu stát hospodařil s přebytkem 26,6 miliardy korun. Za zhoršením hospodaření je podle ministerstva financí především růst výdajů. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.