Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.

Tokio. Japonská centrální banka na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách.

Berlín. Vyjde konečná zpráva vývoje HDP Německa za první čtvrtletí.

Berlín. Ekonomický institut Ifo oznámí květnový vývoj indexu podnikatelského klimatu v Německu.

Moskva. Bude zveřejněn vývoj nezaměstnanosti v Rusku za duben.

New York. Americký výrobce zemědělské, lesní a stavební techniky Deere & Co zveřejní hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí.

ČEZ neprodá Počerady skupině Czech Coal

Elektrárna PočeradyDnes bude dozorčí rada ČEZ jednat o prodeji elektrárny v Počeradech, za kterou může skupina vyinkasovat nejméně 8,1 miliardy korun. Podle zdrojů HN a Respektu jsou již ale představitelé ČEZ rozhodnuti, že se elektrárna zatím prodávat nebude.

ČEZ v roce 2013 uzavřel dvě prodejní obce se společností Vršanská uhelná, která je součástí skupiny Czech Coal miliardáře Pavla Tykače. Právě od Tykačovi skupiny elektrárna odebírá uhlí a má s ní uzavřenou smlouvu na padesát let. 

Nákupy dluhopisů podle ECB fungují

Představitelé Evropské centrální banky (ECB) se podle zápisu z dubnového zasedání shodli na tom, že program nákupu státních dluhopisů, který má podpořit hospodářský růst, funguje. Takzvané kvantitativní uvolňování zahájila ECB v lednu s cílem nalít do ekonomiky 60 miliard eur každý měsíc. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Příznivé dopady programu se ale podle stejného zápisu mohou plně projevit až poté, co vlády zavedou strukturální reformy a uskuteční opatření opatření pro podporu podnikání. Šéf ECB Mario Draghi také uvedl, že hospodářské podmínky v Evropě se v poslední době sice zlepšily, ale tempo hospodářského růstu podle jeho názoru zůstává příliš pomalé a inflace v některých zemích příliš nízká. Cílem ECB je dostat inflaci v eurozóně těsně pod dvě procenta.

Zisk a tržby Hewlett-Packard klesly

Firmě Hewlett-Packard klesají tržby.Čistý zisk amerického výrobce počítačů Hewlett-Packard ve druhém účetním čtvrtletí klesl zhruba o pětinu na miliardu dolarů. Překonal však očekávání analytiků, mimo jiné díky úspěšnému snižování nákladů. Tržby společnosti pak klesly téměř o sedm procent na 25,5 miliardy dolarů. Hewlett Packard nyní prochází rozsáhlou restrukturalizací, protože se připravuje na plánované rozdělení do dvou samostatných společností.

Hewlett-Packard také oznámil, že prodá většinový podíl v čínské divizi zaměřené na servery, zálohování dat a technologické služby za zhruba 2,3 miliardy dolarů. Vznikne tak společný podnik s názvem H3C, ve kterém bude 51 procent akcií vlastnit čínská státní firma Tsinghua Holdings.

Firmy na konferenci Engage 2015 v Praze jednaly o sociálních sítích

V Praze včera proběhl další ročník světové konference Engage, kterou pořádá česká firma Socialbakers. Akce se zaměřila na využití potenciálu sociálních sítí pro marketing firem. Akce se zúčastnila zhruba tisícovka návštěvníků z celého světa.

Největší hvězdou pražské akce byl John Sculley, bývalý šéf Applu a Pepsi. Na konferenci ale vystoupili také zástupci firem jako Lego, Lamborghini či Disney. Engage 2015 dnes pokračuje sérií workshopů.

Daimler investuje 20 miliard korun do továrny v Brémách

Mercedes C je krásné kombi, které trápí tvrdý podvozek.Německá automobilka Daimler se chystá investovat 750 milionů eur (kolem 20 miliard korun) do modernizace své továrny v německých Brémách. Rekonstrukce v továrně podle firmy do roku 2020 vytvoří 500 nových pracovních míst.

Továrna v současné době vyrábí luxusní automobil Mercedes-Benz třídy C. Kromě nástupce aktuálního modelu bude ale v budoucnu vyrábět i další dva nové modely. Daimler v současnosti zaměstnává v Brémách 12,5 tisíce lidí, kteří loni vyrobili 340 tisíc automobilů.