Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu zrychlí růst na tři procenta. Střednědobě by se měl růst stabilizovat okolo 2,25 procenta. Na tiskové konferenci to ve středu uvedli zástupci MMF. Podle původního odhadu MMF měl letos český hrubý domácí produkt vzrůst o 2,5 procenta.

"Ekonomika roste díky silné domácí poptávce a exportu, což je dobrá zpráva," uvedl zástupce MMF Costas Christou. Růst ekonomiky podle něj podporuje vhodná rozpočtová politika. "Myslíme si, že plánovaný pokles deficitu o jeden procentní bod ročně je vhodný, bylo by dobré jej ještě zohlednit v legislativě. Přijetí tohoto kroku je klíčovým krokem," dodal.

Měnová opatření ČNB, která před rokem a půl oslabila kurz koruny, se podle něj ukázala jako velmi efektivní. Inflace je díky ní stále nad nulou, podotkl. Inflace by se do roku 2016 měla dostat ke dvěma procentům. Český finanční sektor je velmi dobře regulovaný a odolný vůči šokům, upozornil Christou.

"S kvantitavními závěry mise MMF v zásadě souhlasíme. Souhlasíme i s tím, že makroekonomické politiky, tak jak jsou teď prováděné, jsou přiměřené. Nemám co dramatického bych k závěrečnému stanovisku dodal," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. 

Měnová opatření ČNB, která oslabila korunu, se podle něj ukázala jako velmi efektivní. Inflace je díky ní stále nad nulou, dodal. Inflace by se do roku 2016 měla dostat ke dvěma procentům.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

MMF je v odhadu růstu HDP optimističtější než české instituce. Ministerstvo financí podle dubnové prognózy počítá letos s růstem o 2,7 procenta, ČNB čeká růst o 2,6 procenta.

V letošním 1. čtvrtletí vykázala česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ rekordní růst, když ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o 2,8 procenta. Meziročně ekonomika vzrostla o 3,9 procenta, nejrychleji od poloviny roku 2008. 

Pravidelná každoroční mise Mezinárodního měnového fondu v Česku ve středu končí. Zástupci fondu se během ní zabývali vývojem ekonomiky, veřejných financí i vývojem finančního sektoru a strukturálními změnami. Mise se koná každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států.