Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes při zahájení zbrojařského veletrhu Idet v Brně prohlásil, že bezpečnostní situace ve světě se za poslední dva roky nepříjemně změnila. Českou republiku zneklidňují agresivní kroky států s velmocenskými ambicemi, řekl.

Konkrétní zemi ale nejmenoval. Podle něj si z aktuální situace bere český stát ponaučení, které se týká i nákupu vojenské techniky.

"Samotná kvalita a cena už nestačí, důležité je i množství a původ našeho vybavení. Na oboje se v minulosti tak trochu pozapomnělo," uvedl ministr. Mezitím před branami výstaviště protestovalo asi 15 aktivistů, kterým se nelíbí, že veletržní akce podporuje obchod se zbraněmi.

Jejich mluvčí Peter Tkáč z hnutí Nesehnutí uvedl, že ČR vyváží zbraně i do problematických zemí, jako jsou Egypt, Alžírsko nebo Jemen. Před výstaviště dorazila skupina oblečená za smrtky s transparentem "Brno obchází smrt!". Protesty proti Idetu jsou ale každým ročníkem mírnější.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ministr si neumí představit, že by Česká republika do budoucna spoléhala pouze na vybavení ze zemí, které mohou ohrožovat české spojence a partnery a nakonec i ji samou. "I proto nastupujeme cestu hledání nových dodavatelů.

Česká armáda samozřejmě nemůže uspokojit všechny své požadavky z domácích zdrojů. Pokud ale domácí průmysl přijde s atraktivním řešením našich potřeb, bude pro nás preferovaným dodavatelem," uvedl Stropnický. V případě kontraktů se zahraničními firmami chce navíc ministerstvo trvat na participaci českých firem.

Podle něj firmy zachytily nové moderní trendy ve vojenství třeba v kybernetické bezpečnosti, robotice a bezpilotních prostředcích nebo duálních technologiích. "To jsou prostředky, které jsou nedílnou a podstatnou součástí dnešního boje," uvedl ministr.

Rychlost je nyní podle něj důležitější než dříve a při výběru výzbroje bude platit, že zakázek strategického významu bude přibývat. "V jejich případě se chceme orientovat na formát vláda–vláda, který nám zaručí garanci nákupu kvalitního vybavení od spolehlivých partnerů za transparentních cen," uvedl Stropnický.

Drony jsou budoucnost

Česká armáda tak počítá v budoucnu s hojnějším využitím bezpilotních prostředků, především pro průzkum terénu. Oznámil to dnes první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Zatím mají vojáci ve výzbroji izraelské drony značky Raven a od letošního ledna testují bezpilotní stroje ScanEagle z USA. Využívají je čeští vojáci v Afghánistánu.

Baloun připomněl, že myšlenka využití bezpilotních letounů v armádě se objevila již po druhé světové válce. Nejdále ve vývoji a výrobě jejich nejmenší formy - dronů, postoupili podle něj Izraelci. Jejich drony Raven řadí odborníci k těm lehčím. Váží do deseti kilogramů. Americký ScanEagle je naopak těžší a čeští vojáci si na jeho využití teprve zvykají.

Podle Balouna mají bezpilotní prostředky mnoho výhod, jsou ale poměrně nákladné. Využít je lze především na území, které je již ovládáno ze vzduchu, a to k monitoringu nebo mapování terénu. Některé z těchto strojů mohou nést rakety či další zbraně.

Svůj dron prezentuje na Idetu například brněnské výzkumné centrum Ceitec. Tým jeho vědců z Ústavu automatizace a měřicí techniky již tři roky vyvíjí systém Cassandra. Tvoří jej pozemní roboti propojení s dronem, které kontroluje operátor s využitím speciální helmy.

Pozemní roboti mapují terén. Plně automatický dron by je měl vystřídat ve chvíli, kdy roboti narazí na překážku, kterou neumí zdolat.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Ještě nám zbývá doladit automatické propojení pozemních robotů a dronu. Tento systém by mohl mít poměrně široké využití. Armáda jej může použít k ostraze objektů i průzkumu. Dron lze opatřit senzory a měřit v nebezpečné lokalitě radioaktivitu. Pomohl by i hasičům," řekl člen týmu vědců Luděk Žalud.

Patrně největší využití v ČR měly zatím drony ve Vrběticích na Zlínsku, kde byly použity po výbuchu v areálu muničních skladů k leteckému průzkumu.