Pardubická firma ERA, která vyrábí radiolokátory, loni vydělala téměř 100 milionů korun při obratu přes půl miliardy. Jde o nejlepší hospodářské výsledky společnosti za posledních 20 let.

Uvedli to zástupci společnosti na veletrhu Idet, který začal v Brně. Podle generálního ředitele společnosti Viktora Sotony má ERA i do budoucna dostatek zakázek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"ERA je v nebývalé formě a zakázkově vykrytá dlouho dopředu, což jí umožňuje další rozvoj a investice, například do chystané nové administrativní budovy," uvedl Sotona. Firma v loňském roce utržila 507 milionů korun a vykázala zisk 97,5 milionu korun. Tím společnost překonala i dosud nejúspěšnější rok 2012, kdy měla zisk 85 milionů korun.

Firma loni dokončila několik významných projektů z celkem čtyř desítek rozpracovaných zakázek. Nové zakázky uzavřela především v oblasti vojenských obranných systémů a civilního sledování letového provozu.

Od jara 2013, kdy si dva systémy pro ochranu hranic VERA-NG objednala Severoatlantická aliance, zaznamenává ERA o tento systém zvýšený zájem i od armád aliančních zemí. V posledním období na něj firma podepsala několik nových kontraktů.

Letos ERA vyhrála soutěž na dodávku sledovacího systému pro šanghajské letiště Pudong. Na zakázce bude spolupracovat s čínskou leteckou firmou Nanjing LES Information Technology. Podobný systém české společnosti, který je schopen navádět letadla na dvě souběžné dráhy najednou, už od letních olympijských her v roce 2008 funguje v hlavním městě Pekingu.

ERA nyní zaměstnává 260 lidí a nabírá další, především absolventy technických oborů do oddělení vývoje. Společnost patří od roku 2011 skupině Omnipol. Vyrábí radiolokátory a další radarovou techniku pro civilní a armádní sektor. Více než stovku zařízení už dodala do 55 zemí.