Česká ekonomika v pátek překvapila – meziroční růst akceleroval a dosáhl téměř čtyř procent. To je nejvíce od roku 2008, kdy bylo hospodářství na vrcholu. A díky tomuto příznivému číslu začínají ekonomové hovořit o tom, že za celý letošní rok by mohl HDP vzrůst o více než tři procenta. 

Zatímco nyní ekonomiku táhnou především firemní investice a útrata domácností a také vlády, zůstává otázkou, co bude motorem růstu hospodářství v příštích letech. Zatímco před krizí to byly především přímé zahraniční investice, nyní podle ekonomů musí firmy a také vláda nový zdroj růstu teprve nalézt.

Zahraniční investice to ale už s vysokou pravděpodobností nebudou. A to přesto, že desítky miliard korun chce například v Česku utratit čínská skupina Fosun Group. Pokud svůj záměr dodrží, bude to znamenat významný příliv zahraničních investic. Podle oslovených ekonomů to ale neznamená, že by se Česko mohlo těšit na "restart" výrazného zájmu zahraničních investorů a opakování doby před krizí, kdy jejich aktivita v Česku vrcholila.

"Investice v řádu několika miliard eur z Číny by výrazně převyšovala to, na co jsme byli z této země zvyklí v uplynulých letech. Tehdy šlo o desítky milionů eur ročně," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny. Ale dodává: "Počítám s tím, že půjde spíše o jednorázovou investici."

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

To, že by se Česko stalo opět oblíbenou destinací pro zahraniční investory v takové míře, jak tomu bylo například v roce 2005, nepředpokládá. Tehdy příliv takzvaných přímých zahraničních investic (těch, kdy investor získá alespoň desetiprocentní podíl na základním jmění) vrcholil – podle Eurostatu nalili investoři do české ekonomiky přes devět miliard eur, což představuje podle tehdejšího kurzu zhruba 280 miliard korun.

Že přímé zahraniční investice mají klesající trend, naznačuje i ukazatel Eurostatu. Takzvaná Intenzita přímých zahraničních investic měří, jak velký "podíl" na HDP má průměr součtu přílivu a odlivu investic dané ekonomiky. 

Zdroj: Eurostat

Podobný obrázek ukazují i data Eurostatu, dokumentující dlouhodobý klesající trend u peněz, které do Česka posílají zahraniční investoři.

Zdroj: Eurostat

Že se přímé zahraniční investice už nevrátí na předkrizovou úroveň, tvrdí i David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte. Podle něj česká ekonomika ztratila hlavní přednost, kterou před deseti lety investory lákala – tedy levnou pracovní sílu. Takzvané jednotkové náklady práce, které kromě mezd zahrnují i výdaje na sociální a zdravotní pojištění, se podle údajů Eurostatu zvýšily českým firmám za posledních čtrnáct let o téměř dvouapůlnásobek. Nyní stojí jeden pracovník firmu na hodinu necelých deset eur. V roce 2000 to bylo necelá čtyři eura.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se