Demokratičtí senátoři zkomplikovali americkému prezidentovi Baracku Obamovi dojednání dohody v rámci Transpacifického partnerství (TPP). V úterý totiž zablokovali zahájení debaty o zákonu, kterým by Kongres dal Obamovi k jednáním volnou ruku, napsala agentura DPA.

K otevření debaty o příslušném zákonu byla třeba ve 100členném Senátu souhlasu kvalifikované většiny, což je 60 hlasů. Proti však hlasovalo 52 senátorů, z nichž 45 bylo z demokratického, tedy prezidentova tábora. Demokraté mají po loňských volbách v této komoře Kongresu 46 křesel včetně dvou nezávislých senátorů, kteří většinou hlasují s demokraty.

Výsledek úterního hlasování je podle komentátorů pro Obamu tvrdá rána, neboť ve své straně podcenil hluboké názorové rozdíly na obchodní politiku. Naopak od republikánů, kteří prezidenta tvrdě kritizují, se šéf Bílého domu dočkal výjimečně podpory.

Obama od Kongresu chce, aby mu poskytl při dojednávání dohody s jedenácti státy východní Asie a Tichomoří mandát k takzvanému zrychlenému řízení. To by znamenalo, že prezident by po dokončení dohody předal dokument zákonodárcům, kteří by ho mohli pouze schválit, nebo v případě nesouhlasu odmítnout, žádné dodatky a ani úpravy by Kongres prosadit nemohl.

Demokraté se tradičně k dohodám o volném obchodu staví na rozdíl od republikánů kriticky. V případě TPP se obávají, že Spojené státy následkem úmluvy přijdou ve zpracovatelském průmyslu o značný počet pracovních míst. Obama ale tvrdí, že nové obchodní dohody celkově posílí pozici USA v globálním soupeření s Čínou.

Spojené státy nyní vedou přípravná jednání s Evropskou unií o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Jednání byla zahájena v červnu 2013, odstranit by měla zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Proti dohodě mají ale námitky některé země EU a bojuje proti ní řada lobbistických skupin.