Objem vývozu z Německa v březnu meziměsíčně vzrostl o 1,2 procenta, v růstu tak pokračoval druhý měsíc za sebou. Oznámil to v pátek spolkový statistický úřad. Výkon exportu překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters počítali s nárůstem o 0,45 procenta.

Dovoz do Německa se v březnu zvýšil o 2,4 procenta po nárůstu o 1,3 procenta v předešlém měsíci. Obchodní přebytek se tak snížil na 19,3 miliardy eur (zhruba 530 miliard korun) z únorových 20 miliard.

Průmyslová výroba v Německu se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem snížila o 0,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství. Analytici dotázaní agenturou Reuters naopak očekávali, že průmyslová výroba se o 0,4 procenta zvýší.

Produkce ve zpracovatelském sektoru se v březnu snížila o 0,8 procenta, přičemž výroba kapitálového zboží klesla o 1,4 procenta. Stoupla naopak výroba spotřebního zboží a produkce stavebnictví.

Úřad zároveň zpřesnil údaje o únorové průmyslové výrobě, která zůstala beze změn. Ministerstvo původně informovalo, že produkce průmyslových podniků v únoru meziměsíčně o 0,2 procenta vzrostla.

Čtvrteční zpráva ukázala, že zakázky německých průmyslových podniků po únorovém poklesu v březnu znovu oživily, jejich růst však byl nižší, než se čekalo.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,6 procenta, v letošním roce německá vláda očekává růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta.

Největším obchodním partnerem Německa zůstala loni Francie, nadále se však zvyšoval význam Číny. Obchodní výměna s Ruskem naopak zaznamenala výrazný pokles, ukázala dubnová data německých statistiků.