Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za duben.

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní informace z ukončené kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit hospodaření s prostředky vynakládanými na výstavbu a provoz Národního datového centra včetně nákladů vybraných organizačních složek státu na nákup hostingových, serverhousingových a dalších souvisejících služeb. Kontrolována byla ministerstva financí a vnitra a státní podnik Státní tiskárna cenin.

Praha. Český statistický úřad zveřejní zaměstnanost a nezaměstnanost v ČR podle výsledků výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) za 1. čtvrtletí 2015.

Praha. Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci dubna.

Berlín. Začíná stávka strojvůdců nákladních vlaků železničního dopravce Deutsche Bahn. V úterý ve 2.00 se připojí strojvůdci osobních vlaků. Stávka potrvá do 10. května.

Brusel. Řecko má svým věřitelům, tedy Evropské unii a Mezinárodnímu měnovému fondu, předložit soubor reforem nutných k uvolnění další finanční pomoci.

Společnosti Aero Vodochody loni klesl zisk kvůli vrtulníkům Sikorsky

Aero VodochodyNejvýznamnější český letecký výrobce Aero Vodochody loni vydělal před zdaněním čtvrt miliardy korun, což je zhruba o 100 milionů méně než o rok dříve. Hospodářským novinám to řekl prezident Aera Ladislav Šimek. Tržby dosáhly čtyř miliard korun. "Pokračovali jsme v růstu tržeb. Zisk byl sice mírně za očekáváním kvůli poklesu na programu vrtulníku Sikorsky S-76, ale v zásadě byl celkový výsledek slušný," komentuje Šimek výsledky.

Letos hrozí, že vrtulníky Sikorsky způsobí Aeru větší problémy v hospodaření. "Samozřejmě se to významně dotkne celkových čísel," uvádí Šimek s tím, že dopad ještě není schopen určit, protože zprávy ohledně vrtulníků Sikorsky přicházejí každý den. Leteckého výrobce Aero vlastní od roku 2008 investiční skupina Penta. Ta zhruba před dvěma lety Aero nabídla na prodej, ale nikdo se cenově nepřiblížil jejím požadavkům. V současné době řeší, zda firmu zařadí mezi své klíčové projekty, které bude dlouhodoběji rozvíjet a přikupovat z odvětví.

Operační programy pro Česko schválí Evropská komise do června

Evropská komise schválila Česku dva operační programy - Ilustrační foto.Evropská komise by mohla do června schválit všechny operační programy, díky nimž Česká republika může v období 2014 až 2020 čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Komise podle ní vyjde Česku vstříc a programy schválí ještě před vyřešením kauzy kolem auditu monitorovacího systému.

Evropská komise by tak udělila souhlas i programu Technická pomoc, z něhož jsou hrazeny všechny prostředky na zaměstnance i samotný auditní orgán. "Podařilo se mi vykomunikovat, že pokud do toho programu dáme poznámku, že veškeré výdaje na monitorovací systém nebudou propláceny, než bude celá kauza vyřešena, komise by mohla program schválit," uvedla Šlechtová. Evropská komise zatím pro roky 2014 až 2020 Česku schválila dva programy Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Životní prostředí.

Ministerstvo financí zveřejní informace o státním rozpočtu ke konci dubna

Ministerstvo financí v pondělí zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci dubna. Na konci března rozpočet vykázal přebytek 19,9 miliardy korun, proti únoru klesl zhruba o tři miliardy korun. Celkové příjmy rozpočtu ke konci března činily 314,5 miliardy korun a výdaje 294,6 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválený deficit rozpočtu 100 miliard korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve středu se vláda dohodla na deficitu státního rozpočtu pro příští rok 70 miliard korun. Koaliční rada se předtím po delší debatě dohodla na tom, že státním zaměstnancům vzrostou příští rok platy o tři procenta. Výdaje na vědu a výzkum se proti původnímu návrhu ministerstva financí zvýší o 1,5 miliardy korun na 28,1 miliardy korun.

Kontrola daňových úniků nepřinesla lepší výběr DPH. Stát dokonce vybral méně

Daňové přiznání, ilustrační fotoKontroloři z daňové správy v posledním roce odstartovali hon na daňové úniky a zaměřili se při tom zejména na DPH. Z údajů Generálního finančního ředitelství vyplývá, že množství prověrek právě u DPH loni stouplo o 30 procent. "Celkový počet kontrol u DPH byl 16 522, což je o čtyři tisíce víc než v předchozím roce," říká mluvčí úřadu Petra Petlachová. Narostl i počet daňových kontrol, a to o 10 procent.

Lepší výběr daní však velká kontrolní akce zatím nepřinesla. Naopak: za první letošní čtvrtletí vybral stát na DPH o 8,6 miliardy korun méně než loni. Podle ministerstva financí je to dáno hlavně tím, že stát musel vrátit firmám část peněz, které na DPH loni v rámci prověrek zablokoval. A vracení má podle odhadů pokračovat.

Strojvůdci Deutsche Bahn plánují týdenní stávku

Stávka Deutsche Bahn.Němečtí strojvůdci svolali kvůli sporu s vedením železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) další stávku. Odborový svaz strojvůdců (GDL) v neděli večer oznámil, že v nákladní dopravě se vlaky zastaví v pondělí v 15.00 SELČ, v osobní v úterý ve 2.00 SELČ. Protestní akce potrvá do nedělních devíti hodin. Vedení DB se zatím k vyhlášení stávky nevyjádřilo, není ani jasné, zda protest postihne spojení s Českem.

Svaz GDL požaduje zvýšení platů strojvůdců o pět procent, zkrácení pracovní doby z 39 na 38 hodin týdně a omezení přesčasů. Odborový svaz GDL zároveň chce posílit svůj vliv v DB, když chce zastupovat kromě strojvůdců i průvodčí či personál jídelních vozů. Právě spor o význam jednotlivých odborů je příčinou současné stávky.