Maloobchodní tržby v Německu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,6 procenta, což je nejprudší nárůst od začátku roku 2012. Ve čtvrtek to oznámil spolkový statistický úřad. Údaje podle analytiků signalizují, že soukromé výdaje v letošním roce zůstanou významným motorem růstu německé ekonomiky.

Růst USA prudce zpomalil na 0,2 procenta. Ekonomiku brzdí silný dolar - čtěte ZDE

V samotném březnu se tržby meziročně zvýšily o 3,5 procenta. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří růst v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 3,2 procenta. K meziročnímu růstu přispěla vyšší poptávka po potravinách, kosmetice, lécích či domácích spotřebičích.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V meziměsíčním srovnání se ale tržby v březnu snížily, a to o 2,3 procenta. Je to nejprudší tempo od konce roku 2013.

Nezaměstnanost v Německu zůstává nejnižší od roku 1990

Spolkový úřad práce ve čtvrtek oznámil, že míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu zůstala beze změny na březnových 6,4 procenta. To je nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990. Zpráva posiluje očekávání, že spotřebitelské výdaje v letošním roce podpoří růst německé ekonomiky.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni vykázala růst o 1,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky.

Německá vláda tento měsíc zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta, se stejným tempem růstu nyní počítá i v příštím roce. Předchozí prognózy předpokládaly, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 1,5 procenta a napřesrok o 1,6 procenta.

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel nedávno uvedl, že tamní ekonomiku budou dál podporovat nízké ceny ropy a slabý kurz eura. Dodal však, že Německo musí dál pracovat na zlepšování hospodářského výhledu. Země musí podle ministra například víc investovat do infrastruktury a hledat způsoby řešení problémů souvisejících se stárnutím populace.