Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zaplatí rekordních 2,5 miliardy dolarů (téměř 64 miliard korun) americkým a britským úřadům za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Oznámilo to ve středu Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York. Banka zároveň uvedla, že v této souvislosti propustí sedm zaměstnanců.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Deutsche Bank v rámci dohody o urovnání přiznala, že její zaměstnanci manipulovali s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a jejími obdobami EURIBOR a TIBOR. 

Pokuty za manipulace s úrokovými sazbami již dostala i řada dalších bank. Nejvíce peněz doposud musela zaplatit švýcarská banka UBS, které úřady v USA, Británii a Švýcarsku vyměřily pokutu ve výši 1,5 miliardy dolarů.

Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Dříve ji denně vytvářela Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. V důsledku skandálu kolem manipulací však loni agenda související s tvorbou sazby přešla na burzovní společnost NYSE Euronext.

Deutsche Bank je největší bankou v Německu. Firma loni více než zdvojnásobila zisk na 1,691 miliardy eur (46 miliard korun) z 681 milionů eur v předchozím roce.

Příští týden ve středu má banka oznámit kvartální finanční výsledky. Už nyní ale avizovala, že "v prvním čtvrtletí bude zisková a vykáže téměř rekordní tržby". Bude tomu tak prý i přesto, že v prvním čtvrtletí očekává náklady na soudní spory ve výši 1,5 miliardy eur.