Insolvenční správce v úterý před německým soudem neuznal pohledávky České republiky vůči zkrachovalé firmě Viktoriagruppe. Česko si nárokovalo až 1,8 miliardy korun.

Z toho 1,2 miliardy korun je za naftu, kterou se snaží získat zpátky Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Tu má uloženou ve skladu v německém Krailingu. Dalších 300 milionů korun si Správa nárokuje za nezaplacené faktury, právní zastupování a chybějící naftu. A dalších 300 milionů si Česká republika nárokuje za daně. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Budeme teď zjišťovat, co k rozhodnutí správce vedlo. A pokud nezmění názor, podáme v dané věci žalobu," řekl tiskový mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavel Hortig. Rozhodnutí se nelíbí ani SSHR. "Veškerou relevantní dokumentaci jsme doložili, což ostatně správce potvrdil. Z porovnání našich i jeho dokladů totiž jasně vyplývá, že k žádnému smísení nafty nemohlo v Kralilingu ani dojít. Nám nezbývá nic jiného, než se bránit soudní cestou," řekl k tomu předseda SSHR Pavel Švagr. 

Insolvenční správce již dříve řekl, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce navíc tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům. 

Správa státních hmotných rezerv se už teď připravuje i na variantu, že by insolvenční správce pohledávku uznal. A řeší, jak z Německa naftu odvézt. Železniční vlečka v Krailingu je totiž rozbitá. A insolvenční správce stanovil její opravu na 500 tisíc eur. "Uzavřeli jsme dohodu, že německý drážní úřad a Správa železniční dopravní cesty tu vlečku prohlédnou a stanoví, jak moc je poškozená," řekl HN mluvčí SSHR Jakub Linka. 

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Nafta, již tam má Česko uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Česká strana ve sporu poukazuje na mezivládní dohodu mezi Českem a Německem, která podle SSHR umožnila uskladnění českých zásob v Německu a také garantovala její bezodkladný převoz do České republiky.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po březnovém jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že v otázce návratu nafty není důvod ke skepsi. Dodal tehdy, že české úřady podnikají všechny kroky, aby o ně Česko nepřišlo. Sobotka, stejně jako ministr financí Andrej Babiš (ANO) a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) také dlouhodobě kritizuje předchozí vlády za rozhodnutí umístit část státních hmotných rezerv mimo ČR.