Nejvíce v březnu meziročně poklesly ceny zemědělských výrobců. Oproti stejnému měsíci v roce 2014 klesly o 9,9 procenta. Levnější než loni byly brambory, jejichž cena klesla o 36 procent. Ceny zeleniny se snížily o více než 22 procent a výrazněji zlevnilo také mléko. Méně nakupující zaplatili také za vepřové, jehož cena klesla o 11,7 procenta, uvádí na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu se ceny v březnu meziročně snížily o 2,9 procenta. Nejvíce poklesly ceny ropných výrobků, které zlevnily o více než pětinu. O tři procenta levnější byly nápoje a tabák a klesly také ceny energií o 6,4 procenta. Naopak v březnu vzrostly ceny vody i léků.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

O téměř procento stouply ceny stavebních prací. V oblasti služeb se pak podle ČSÚ ceny meziročně výrazně nezměnily. O téměř sedm procent vzrostly ceny poštovních služeb a kurýrů.

"Ačkoliv by se měl propad cen postupně snižovat – i s ohledem na očekávaný vývoj cen ropy – zůstane v letošním roce zřejmě v záporných hodnotách, což bude udržovat i domácí cenovou hladinu na velmi nízké úrovni," okomentoval pokles cen hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Meziměsíčně ceny v zemědělství klesly o 0,4 procenta, na čemž měl největší podíl pokles cen ovoce. Naopak oproti únoru v březnu ceny brambor i zeleniny vzrostly o více než čtyři procenta. V průmyslu v meziměsíčním srovnání ceny po půl roce vzrostly o půl procenta, nejvíce u ropných produktů, kde byl nárůst téměř o 10 procent.

"Za tímto vývojem je třeba hledat v první řadě stabilizaci cen ropy na světových trzích, jejíž cena se po strmém poklesu v druhé polovině loňského roku ustálila, ba i mírně roste," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Analytik Komerční banky Jiří Škop dodal, že minulý rok výrobní ceny v průměru poklesly o 0,8 procenta a letos se patrně propadnou ke dvěma procentům.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře meziměsíčně stouply o 0,6 procenta, nejvíce si lidé připlatili za reklamní služby.

"Nízké ceny ropy ve spojení se slabým eurem budou letos pro tuzemskou ekonomiku představovat velmi příznivý prorůstový impulz," dodává Seidler.