Nadměrná závislost na oslabování měn s cílem podpořit domácí ekonomiku by mohla prohloubit globální spory ohledně devizových kurzů. Uvedla to ve čtvrtek výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová. Podle agentury Reuters se předpokládá, že prudké posilování amerického dolaru k euru a japonskému jenu bude patřit mezi hlavní témata víkendového zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu.

Slabší kurz domácí měny zvyšuje konkurenceschopnost exportérů na světovém trhu. Americké ministerstvo financí již minulý týden varovalo Evropu před přílišnou závislostí na exportu podporovaném slabším kurzem eura.

Více než dvě desítky centrálních bank v uplynulých měsících pokračovaly v uvolňování měnové politiky, aby podpořily domácí hospodářství a čelily deflačním rizikům.

Uvolňování měnové politiky zahrnuje například snižování úrokových sazeb či pumpování peněz do ekonomiky prostřednictvím nákupů aktiv. Tato opatření obvykle tlačí dolů kurz domácí měny.

Evropská centrální banka (ECB) ve středu podle předpokladů ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 procenta. V březnu zahájila program nákupů vládních dluhopisů a dalších aktiv, jehož prostřednictvím hodlá do ekonomiky minimálně do září příštího roku měsíčně pumpovat kolem 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč).

Česká národní banka (ČNB) v rámci snahy o podporu ekonomiky a odvrácení deflace už dříve snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,05 procenta a zahájila intervence oslabující kurz koruny.