Mezi zakládající členy nové Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) bylo přijato 57 států z oblastí Asie, Evropy a Blízkého východu. Oznámilo to čínské ministerstvo financí.

Na formování nové instituce se tak bude podílet zhruba dvacítka evropských států v čele s Británií, Německem a Francií, ale také třeba Írán, Egypt či Izrael, informuje list China Daily. Spojené státy a Japonsko se projektu neúčastní, Česká republika s účastí váhá.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Vznik AIIB navrhla v roce 2013 Čína jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být právě Čína, která slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu ve výši 50 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Tato částka by se mohla časem zvýšit na 100 miliard dolarů.

Zakládající členové budou mít právo vypracovat pravidla nové banky. U států, které se do projektu přihlásily po 31. březnu, se bude zvažovat jejich přijetí mezi řádné členy, kteří budou mít pouze hlasovací právo a menší slovo v procesu vytváření pravidel.

Na seznamu zakládajících členů jsou kromě tří zmíněných evropských zemí také další spojenci Spojených států, například Itálie a Austrálie, dále Švýcarsko, Rusko, Turecko, blízkovýchodní země jako Spojené arabské emiráty, velké rozvíjející se tržní ekonomiky Indie a Brazílie, Jižní Korea nebo deset členských států Sdružení zemí jihovýchodní Asie, tedy Barma, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko a Vietnam.

Z velkých ekonomik se proti AIIB stavějí Spojené státy, které v AIIB vidí konkurenci Světové banky (SB) a jeden z článků posilování čínské hospodářské moci ve světě. Washington se rovněž snažil od vstupu do této instituce odradit i další své spojence. Z těch ho zatím vyslyšelo pouze Japonsko.

Přijata naopak nebyla žádost Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou odštěpenou provincii. Peking v pondělí uvedl, že některé otázky týkající se přijetí tohoto ostrovního území je ještě třeba vyřešit, především to, pod jakým názvem by měl ostrov v projektu vystupovat.

Tchaj-wan je kvůli tlaku Číny nucen účastnit se mezinárodních sportovních klání a jiných událostí pod názvem "Čínská Tchaj-pej". Tento název vymyslel tchajwanský prezident, když navrhl účast ostrova ve vznikající bance. Peking podle všeho tento návrh odmítá, alternativu ale podle agentury AP zatím nenabídl.

Zakládající členové by na konci června měli dospět k dohodě o ustavení nové mezinárodní banky, informoval ekonomický list Nikkei. Tato dohoda určí poměry investic jednotlivých zemí a další pravidla. AIIB by měla být oficiálně zřízena do konce roku.

Pro srovnání, Asijská rozvojová banka (ADB), ve které mají největší podíl Japonsko a Čína, má celkem 67 členů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist