Mezinárodní měnový fond (MMF) podpořil principy islámského financování a uvedl, že by islámské financování mohlo být bezpečnější než běžné způsoby financování. Současně však upozornil islámské bankéře, že musejí zpřísnit pravidla a postupovat důsledněji.

Zpráva MMF upozorňuje na rostoucí zájem o islámské bankovnictví, které expanduje ve velké části světa. Loni v říjnu MMF zahájil diskusi s externí poradní skupinou odborníků na islámské finance a průmyslovými subjekty.

Protože islámské bankovnictví zakazuje peněžní spekulace a zdůrazňuje, že dohody by měly být založené na skutečné ekonomické aktivitě, může představovat menší riziko pro stabilitu finančního systému než konvenční bankovnictví, poznamenává MMF. Na to již dlouhou dobu poukazují zastánci islámského finančnictví.

Nicméně by podle MMF islámské finance nemusely být vždy úspěšné, a mohly by dokonce mít destabilizující účinek, pokud nebudou pravidla navržena pečlivěji a nebudou důsledněji realizována. Náměstek ředitele oddělení pro peněžní a kapitálové trhy MMF Christopher Towe upozornil na znepokojivé rozdíly při hodnocení činnosti regulátorů v oblasti islámského finančnictví, zejména tam, kde je toto odvětví relativně mladé. 

"Naše analýzy ukázaly, že tyto standardy nejsou uplatňovány důsledně,a to by mohlo buď potlačit rozvoj islámského finančnictví, nebo podpořit jeho růst způsobem, který vytváří systémové slabiny," řekl Towe. Zdůraznil hlavně požadavek na sdílení rizik, který by měl být uplatňován v praxi, a ne jen na papíře.

Dále je také potřeba vyřešit nedostatek nástrojů pro správu krátkodobých finančních prostředků islámských bank, stanovit rozsah finanční pomoci pro banky, která je v souladu s právem šaría, a vyjasnit práva investorů. Některými těmito otázkami se nyní zabývají normalizační orgány v Bahrajnu a Malajsii.

MMF se chce islámským financím věnovat i nadále. Bude pokračovat ve výzkumu a poskytne technickou asistenci členským zemím, dodal Towe. Na programu jarního zasedání MMF, které se uskuteční příští týden ve Washingtonu, bude i seminář o islámských financích a v plánuje je i celosvětová konference na toto téma v listopadu, napsala agentura Reuters.

Islámské finančnictví vychází z tradičních morálních, sociálních a náboženských zásad a na první místo staví dobré mravy společnosti. Platí pro ně, že veškeré finanční operace musejí být realizovány pouze z vlastních rezerv. Je založeno na principu obchodování, půjčování na úrok není v souladu s islámským právem a bezúročné půjčky se uplatňují ve zcela specifických případech, například v oblasti charity. Není rovněž přijatelné, aby riziko ztráty nesla pouze jedna strana, zatímco druhá strana by pouze inkasovala zisk.