Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Ministr dopravy Dan Ťok a jeho bavorský protějšek Joachim Hermann budou jednat o modernizaci železničního spojení z Plzně přes Domažlice a Furth im Wald do Mnichova. Spojení je nyní jednokolejné a neelektrifikované, nejpozději do roku 2030 ale musí splňovat standardy pro evropsky významné komunikace.

Praha. Prahu dnes navštíví místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič. S vrcholnými českými politiky mají jednat hlavně o spolupráci Česka a Evropské komise v oblasti energetiky a o přípravě a prioritách českého předsednictví ve visegrádské čtyřce. Účastní se Pražského evropského energetického fóra 2015.

Praha. Šéf Siemensu ČR Eduard Plíšek představí ve čtvrtek program, kde vybraným lidem bez domova nabídne firma Siemens práci.

Praha. Na tiskové konferenci se představí Národní síť Global Compact ČR. UN Global Compact je síť firem a organizací, které se rozhodly sjednotit své poslání i každodenní činnosti s deseti obecně přijímanými principy společenské odpovědnosti v oblasti lidských práv, pracovních podmínek, životního prostředí a korupce.

Plzeň.V Plzni proběhne konference o nových technických řešeních a technologiích z oblasti železniční a tramvajové dopravy nazvaná Rychlost s tichostí.

Berlín. Vývoj maloobchodního obratu v Německu za únor.

Gazprom a Naftogaz podepsaly smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu

Ruský plynárenský gigant Gazprom a ukrajinská státní plynárenská firma Naftogaz podepsaly smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu ve druhém čtvrtletí. Cena byla stanovena na 248 dolarů (6400 Kč) za 1000 metrů krychlových, což je méně, než Ukrajina platila v prvním čtvrtletí. Všechny ostatní podmínky jsou podle tiskového odboru ministerstva stejné jako podmínky tzv. zimního balíku.

Ministr Volodymyr Demčyšyn v prohlášení upozornil, že Ukrajina má nyní ekonomicky rozumnou cenu, která je nižší než cena za zpětné dodávky ruského plynu z evropských zemí. I když se dohoda vztahuje pouze na druhé čtvrtletí, umožní to Ukrajině ušetřit za plyn pro podzimní a zimní období. Ukrajina se také bude snažit dohodnout podobné podmínky v dlouhodobé smlouvě.

Řecko zaslalo věřitelům upravený seznam reforem

Řecko ve středu odeslalo svým věřitelům aktualizovaný seznam reforem. Vláda v Aténách doufá, že tak uspokojí jejich požadavky na detailnější informace o reformách a otevře zemi přístup ke slíbené finanční pomoci, která má zabránit řeckému bankrotu.

Věřitelé zmrazili Řecku vyplacení dalších peněz ze slíbené pomoci, dokud vláda nezavede reformy. Jednání o reformách však uvázla na mrtvém bodě kvůli opatřením, která musí levicová řecká vláda uskutečnit. Řecku tak hrozí, že se za pár týdnů ocitne bez peněz.

MMF zhoršil prognózu vývoje litevské ekonomiky kvůli recesi v Rusku

Litevská ekonomika v letošním roce stoupne pouze o 2,8 procenta místo dříve předpokládaného růstu o 3,1 procenta. Předpověděl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF). Zhoršení prognózy zdůvodnil hospodářskou recesí v sousedním Rusku, napsala agentura Reuters.

Litva se začátkem letošního roku stala nejnovějším členem eurozóny. "Rád bych zdůraznil, že 2,8 procenta je stále velmi dobré číslo," uvedl šéf litevské mise MMF Christoph Klingen.

Výrobci GMO Monsanto se nedaří kvůli poklesu cen kukuřice

Největší prodejce zemědělských osiv na světě neprožívá šťastné dny. Americká společnost Monsanto zhoršila výhled letošního hospodaření a uvedla, že letos o pět procent sníží provozní výdaje kvůli malé poptávce farmářů po její kukuřici. Akcie společnosti následně během předobchodní fáze klesly na newyorské burze o více než dvě procenta.

Zhoršení výhledu je druhou špatnou zprávou pro Monsanto v poslední době. Tu první mu uštědřila Světová zdravotnická organizace, když oznámila, že jeho výrobek, světově nejpoužívanější herbicid Roundup, je pravděpodobně rakovinotvorný. Firma, která je největším světovým výrobcem geneticky modifikovaného obilí, se proti tomu ohradila. Uvedla, že výzkum opomenul studie, které byly v rozporu s jeho zjištěním.

Šimáně: Ještě nevíme, proč jsou ČSA v takové ztrátě. Pak uvidíme, co dál

Třetinu akcií Českých aerolinií koupil Travel Service na konci roku 2013. Až nyní – prakticky po roce a půl – došlo k jejich reálnému převzetí. Spolumajitel Travel Servicu Jiří Šimáně ale neskrývá rozladění nad tím, kolik peněz ČSA za tuto dobu ztratily.

"Nečekali jsme, že bude převzetí akcií trvat tak dlouho, a současně jsme nečekali ani to, že se ČSA propadnou do takové ztráty," popisuje situaci Šimáně, který Travel Service spoluvlastní přes skupinu Unimex Group. Nekomentuje pak otázku, zda nákupu akcií zpětně nelituje. Říká pouze, že smlouva byla závazná.

Travel Service se nyní pouští do zkoumání výkazů Českých aerolinií, aby se rozhodlo, co dál. Od doby podepsání smlouvy o nákupu podílu po reálné převzetí totiž podle Šimáněho (údaj nelze ověřit) kleslo vlastní jmění ČSA o půl miliardy korun a propadlo se zpátky do záporných hodnot.