Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v březnu proti únoru zlepšily. Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) stoupl na 56,1 bodu z únorových 55,6 bodu. Zprávu o pozitivním vývoji zveřejnila společnost Markit Economics. Index se tak vrátil na svoji lednovou úroveň, která znamenala šestiměsíční maximum.

PMI sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Hlavní vliv na růst indexu měly v březnu nové zakázky, zaměstnanost a zásoby vstupů na skladě.

"Růst PMI nad 56 bodů je o to více překvapující, vezmeme-li v potaz, že hodnota šetření PMI vyjadřuje změnu vývoje oproti předešlému měsíci – a po příznivých lednových a únorových číslech by tak nebyla překvapující spíše stagnace, resp. mírný pokles," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Analytik Komerční banky Jiří Škop upozornil, že ke zlepšení indexu došlo i v Maďarsku, naopak mírné zhoršení nálady zaznamenalo Polsko.

"Jde o pozitivní signál, jenž je v souladu s vývojem aktivity průmyslu eurozóny, včetně Německa. Velmi příznivá je také struktura březnového průzkumu PMI," uvedl  hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč.

"Hodnota PMI indexu byla ze čtvrtletního hlediska na jedné z nejvyšších úrovní za poslední čtyři a půl roku, což podporuje názor ČNB, že ekonomický růst se bude po zpomalení na konci roku 2014 pozvolna zrychlovat," dodal Trevor Balchin ze společnosti Markit.