Řecký ministr obrany Panos Kammenos varoval před odchodem Řecka z eurozóny, který by podle něj mohl mít dominový efekt a vyvolat následně odchod Španělska, Itálie a nakonec i Německa. Kammenos se tak vyjádřil v rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Bild.

"Pokud Řecko exploduje, Španělsko a Itálie budou další na řadě a potom, za určitou dobu, i Německo. Proto musíme nalézt cestu v rámci eurozóny, ne ale takovou, že bude Řecko pořád muset platit," řekl Kammenos, který stojí v čele strany Nezávislí Řekové, jež je spojencem vlády radikální levice premiéra Alexise Tsiprase.

Podle Kammenose Atény nepotřebují třetí plán pomoci, ale "smazání dluhu" po vzoru londýnské konference z roku 1953, na níž byla Německu odpuštěna většina jeho válečných dluhů.

Atény a Berlín spolu vedou v poslední době slovní spor a Řecko předložilo oficiální protest německému ministerstvu zahraničí, v němž obviňuje německého ministra financí Wolfganga Schäubleho z urážky jeho řeckého resortního kolegy Janise Varufakise. Podle některých řeckých médií Schäuble označil Varufakise za "hloupě naivního", což německý ministr popírá.

"Nechápu, proč se každý den obrací znovu a znovu proti Řecku. Je to jako psychologická válka a Schäuble tím ničí vztah mezi oběma zeměmi," podotkl Kammenos.

Kammenos zdůraznil, že Schäuble musí tolerovat novou řeckou vládu, protože si ji zvolil řecký lid. Obvinil také Berlín z vměšování se do vnitřních záležitostí Řecka. "Mám pocit, že německá vláda se nás snaží dostat, a někteří její členové nás skutečně chtějí vytlačit z eurozóny," dodal.

Kammenos se v rozhovoru rovněž vrátil k problému odškodnění za zločiny, které nacisté spáchali během okupace Řecka za druhé světové války. Německo považuje tuto záležitost za uzavřenou.

"Zlato, které si nacisté odvezli do Berlína z Atén, mělo obrovskou cenu. Očekáváme kompenzace za to a také za nucené zapůjčení a zničení archeologických památek," řekl. "Všechny ostatní země byly odškodněny, kromě té naší," dodal.