Řecká ekonomika loni vykázala růst o 0,8 procenta. V prvním předběžnému odhadu výkonu ekonomiky za uplynulý rok to v pátek oznámil řecký statistický úřad ELSTAT. Vláda v Aténách a její mezinárodní věřitelé předpokládali, že ekonomika za loňský rok stoupne o 0,6 procenta. Dosud poslední oficiální odhad dřívějšího řeckého ministra financí hovořil o růstu o 0,7 procenta.

Druhý odhad výkonu ekonomiky za loňský rok zveřejní ELSTAT 9. října.

Ve čtvrtek přitom Řecko kritizoval německý ministr financí Wolfgang Schäuble a nevyloučil, že z eurozóny by země mohla neúmyslně vypadnout.

"Poněvadž odpovědnost, možnost rozhodnout se, co se stane, leží pouze na Řecku a protože nevíme přesně, co dělají lidé, kteří tomu v Řecku šéfují, nemůžeme to vyloučit," odpověděl Schäuble rakouské televizi ORF na otázku týkající se možnosti řeckého odchodu z eurozóny. Evropa je prý připravena podat Řecku pomocnou ruku. Země si ale musí pomoci především sama.

Silně zadlužené Řecko přitom "určitě není beznadějný případ", podotkl ministr při setkání se svým rakouským protějškem. Ke konci loňského roku mělo lepší výsledky, než předvídal jeho mezinárodní záchranný program, upozornil také Schäuble.

Řecký hospodářský boom z počátku minulého desetiletí skončil po globální finanční krizi, když se země propadla do hospodářské recese. Následná dluhová krize v Řecku a úsporná opatření, která od Řecka požadují jeho mezinárodní věřitelé výměnou za peníze ze záchranných programů, těžce dolehly na domácí ekonomiku, která kvůli tomu v posledních šesti letech klesla o čtvrtinu.

Silně zadlužené Řecko v současnosti jedná s mezinárodními věřiteli o reformách, které od něj věřitelské instituce požadují výměnou za pokračování úvěrové pomoci Řecku. Její platnost eurozóna 20. února prodloužila o čtyři měsíce, tedy do konce června.

Výplata zbývajících peněz ze záchranného programu pak byla pozastavena až do ukončení revize reformních plánů nové řecké vlády. Ekonomové varují, že Řecko by se bez finanční pomoci mohlo v příštích týdnech dostat do platební neschopnosti.