Plány Andreje Babiše (ANO) se začínají hroutit. Z elektronické evidence tržeb si učinil spásný nástroj, díky kterému vybere více peněz na daních. Ovšem návrh příslušného zákona jeho vládní kolegové a dotčené profesní organizace doslova rozcupovali.

Evidence tržeb

■ Každý obchodník má mít svůj specifický identifikační kód a elektronické zařízení, z něhož odešle účtenku o každé přijaté platbě finančnímu úřadu. Ten obratem vrátí účtenku zpátky s jedinečným identifikačním číslem.

■ Ministerstvo financí si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a vyšší výběr daně z přidané hodnoty. Povinnost reportovat obchody má dopadnout asi na 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků nebo notářů.

■ Původně měl zákon platit od ledna 2016, teď už se mluví o dubnu nebo červnu. Zatím není například jasné, na jakém softwaru elektronická evidence poběží a kdo ji bude provozovat.

Ministr financí Babiš chtěl zákon, který má platit od začátku příštího roku, přinést na vládu už za necelé čtyři týdny. Jeho úředníci proto se sepisováním návrhu nezvykle pospíchali. Jak vyplývá z připomínek od dalších ministerstev a organizací, Babišův úřad kvůli tomu odevzdal velmi děravý dokument.