Největší německá energetická společnost E.ON utrpěla za loňský rok kvůli odpisům hodnoty majetku a krizi v sektoru nejhlubší ztrátu ve své historii. Letos čeká E.ON podobně jako jiné evropské energetiky další zhoršení základní ziskovosti.

Firma sdělila, že vykázala roční čistou ztrátu 3,2 miliardy eur, v přepočtu 87,2 miliardy korun, po zisku 2,1 miliardy eur v roce 2013. Analytici dotázaní agenturou Reuters čekali v průměru ztrátu 3,3 miliardy eur. E.ON již v listopadu upozornil, že při přípravě plánovaného rozdělení na dvě části bude muset odepsat za loňský rok 5,4 miliardy eur.

Na výsledek měly negativní vliv nízké ceny ropy, změny směnných kurzů a přetrvávající nízké úrokové sazby v Evropě. "Nikdo nemůže s jistotu říci, jak dlouho tyto trendy potrvají," uvedl ve zprávě šéf společnosti Johannes Teyssen.

V letošním roce odhaduje firma pokles zisku před zdaněním, splátkou úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) do rozpětí 7,0–7,6 miliardy eur. Loni tento výsledek dosáhl 8,3 miliardy eur.

E.ON na konci listopadu sdělil, že se hodlá rozdělit na dvě části a oddělit většinu výroby elektrické energie, obchodování s elektřinou a ropný a plynárenský byznys do samostatné firmy. Společnost se chce zaměřit na obnovitelné zdroje, distribuční sítě a služby pro zákazníky. Rozdělení se odehraje po výroční valné hromadě v roce 2016.

E.ON se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Trpí rovněž masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny.

E.ON působí i v České republice. V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent.