Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Mezinárodní konference Jak dál s agenturním zaměstnáváním na českém trhu práce.

Bratislava. Proběhne schůze slovenské vlády. Na programu je kromě jiného záměr vybudovat nový plynovod, který by umožnil dodávat zemní plyn ze západní Evropy přes Slovensko na Balkán.

Brusel. Budou zveřejněna data o vývoji maloobchodního obratu za leden v eurozóně.

Varšava. Polská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.

Madrid. Začne summit o evropské energetice za přítomnosti francouzského prezidenta Françoise Hollanda, předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera či šéfa Evropské investiční banky Wernera Hoyera.

New York. Organizace ADP zveřejní zprávu o únorovém vývoji počtu pracovních míst v americkém soukromém sektoru.

Washington. Americká centrální banka zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu.


Singer: Na vstup do eurozóny nebude Česko zcela připravené ani za tři roky

Vstup do eurozóny nemůže Česká republika stihnout dříve než v roce 2018, ani tehdy by na něj ale nebyla zcela připravená, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer v rozhovoru pro DVTV.

"Existují věci, ve kterých jsme na úrovni přípravy dobře. Například český finanční sektor je v lepší kondici než u průměrného kandidáta na vstup do eurozóny. Poměrně velkým problémem je naopak pružnost na trhu práce," myslí si Singer.

Na otázku, zda by přijetí eura mohlo zbrzdit českou ekonomiku, Singer odpověděl, že se nezdá, že by euro ekonomikám pomáhalo. "Pokud se podíváme na vývoj temp růstu zemí, které jsou v eurozóně, a těch, které v ní nejsou, zjistíme, že ty, které nejsou v eurozóně, od roku 2009 setrvale rostou rychleji než eurozóna," vysvětlil.

Akcie O2 se propadají na historické minimum. Od pátku se z firmy vypařilo 11 miliard

Akcie operátora O2 prolomily 14 let starý rekord a sesunuly se na absolutní historické minimum 179 korun za kus. Telekomunikační firma, kterou čeká rozdělení na operátorskou a infrastrukturní část, je pod silným prodejním tlakem už od pátku, kdy zpráva o dělení vyplula na povrch. Za tu dobu se tržní hodnota firmy s pěti miliony zákazníků smrskla o 11 miliard na 57 miliard korun.

Od úterního rána O2 na pražské burze odepisovalo zhruba čtyři procenta, a to na výrazně větších zobchodovaných objemech, než je obvyklé. Jen za první dvě hodiny změnily vlastníka papíry v hodnotě téměř 60 milionů korun, což odpovídá objemu skoro za celý minulý týden.

Hyundai do tří let proinvestuje 64 miliard eur. Téměř polovinu dá na vývoj

Automobilová skupina Hyundai Motor Group investuje do roku 2018 celkem 64 miliard eur (asi 1,76 bilionu korun), z toho 25 miliard eur (asi 686,4 miliardy korun) půjde do vývoje. V příštích pěti letech obmění 70 procent motorů.

Skupina plánuje do roku 2020 celosvětově snížit emise oxidu uhličitého o 25 procent. V Ženevě automobilka představila dva nové koncepty, které vycházejí z nového modelu Tucson.

Automobilka v úterý na autosalonu také ve světové premiéře představila nový model Tucson, který v moravských Nošovicích nahradí model ix35. Ze stejného závodu bude vyjíždět také modernizovaný kompaktní velkoprostorový vůz ix20, který měl v Ženevě rovněž premiéru. 

Dolar je na novém maximu za posledních 11 let, euro před jednáním ECB slábne

Dolar se v úterý vyhoupl na nové jedenáctileté maximum vůči koši hlavních světových měn, zatímco euro vůči němu sestoupilo nejníže za šest týdnů. Obě hlavní měny tlačí do opačných směrů už delší dobu rostoucí rozdíly v úrocích a výnosech státních dluhopisů. K jejich dalšímu rozšíření patrně přispěje Evropská centrální banka (ECB), která se ve čtvrtek chystá oznámit podrobnosti svého programu podpůrných nákupů dluhopisů.

Euro vůči dolaru v úterý po 16.00 ztrácelo 0,1 procenta na 1,1190 dolaru. Dolarový index (DXY) vůči koši šesti měn vystoupil podle údajů agentury Bloomberg až na 95,585 bodu, což bylo jeho maximum od září 2003. DXY byl na výrazném vzestupu už v pondělí. Index sílil dopoledne, odpoledne jej oslabilo euro, především kvůli údajům o rostoucím zpracovatelskému průmyslu v eurozóně.

Senegal láká české investory. Za stavbu tramvajové sítě nabídne miliony dolarů

Senegalský ministr zahraničí Mankeur Ndiaye vyzval v Praze české podnikatele, aby investovali v jeho zemi. Češi by se mohli podílet například na budování tramvajových tratí v hlavním městě Dakaru za 734 milionů dolarů. Další příležitostí může být výstavba druhé dakarské univerzity, na kterou je připraveno 200 milionů dolarů.

"Jde nám o investice, které by pomohly našemu ekonomickému rozvoji," řekl senegalský ministr zahraničí Mankeur Ndiaye, který minulý týden navštívil Českou republiku. Senegal má ekonomický plán zvaný "Plan Sénégal Emergent", který má zvýšit výkonnost tamní ekonomiky mimo jiné prostřednictvím různých reforem. Chystá také podporu pro zahraniční investory.