Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za únor.

Praha. Český statistický úřad zveřejní míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za leden 2015.

Praha. Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci února.

Brusel. Jednání ministrů zemí EU odpovědných za otázky hospodářské soutěže. Mezi tématy investiční plán Evropské komise, informace o evropské energetické unii či problematika jednotného digitálního trhu. Za ČR náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Brusel. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní zprávu o lednové nezaměstnanosti v eurozóně a rychlý odhad únorového vývoje inflace v eurozóně.

Londýn. S akciemi maďarských nízkonákladových aerolinií Wizz Air se začne oficiálně obchodovat na londýnské burze.

Mládek a čeští podnikatelé se pokusí získat obchodní zakázky v Ázerbájdžánu

Čtyřicetičlenná delegace českých podnikatelů a exportérů v pondělí zamíří spolu s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) do Ázerbájdžánu. Hlavními tématy jednání budou obchod, energetika a zapojení českých firem do projektů v infrastruktuře a průmyslu. Mládek vidí šance pro české firmy v rozvoji neropné části ázerbájdžánské ekonomiky.

"Řada českých firem, které se účastnily úspěšných projektů, bude v podnikatelské misi, která mě doprovodí. Naši podnikatelé mají zájem pokračovat v úspěšně započaté spolupráci s ázerbájdžánskými partnery, uzavírat nové kontrakty a rozšiřovat svou působnost na tamním trhu," uvedl ministr. Mládek oficiálně zahájí i činnost zahraniční kanceláře CzechTrade v Baku, která byla otevřena loni. V Baku bude jednat s tamními ministry ekonomiky a průmyslu, financí, dopravy a energetiky. Sejde se i s prezidentem státní ropné společnosti SOCAR Rovnagem Abdulajevem.

SŽDC vyčerpalo téměř všechny peníze z fondů EU v období 2007 až 2013

Železnice, ilustrační fotoSprávě železniční a dopravní cesty (SŽDC) zbývá uzavřít výběrová řízení za čtvrt miliardy k tomu, aby podnik utratil všechny přidělené peníze z fondů EU v období 2007 až 2013. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl generální ředitel SŽDC Pavel Surý (ČSSD). Letos je poslední rok, kdy lze peníze z uvedeného programovacího období čerpat.

"Chybí nám vysoutěžit zakázky jen za čtvrt miliardy, abychom vyčerpali veškeré peníze. To považuji za úspěch. A za úspěch považuji i to, že jsme loni prostavěli 98,5 procenta všech plánovaných prostředků," uvedl Surý. Letos správa drah plánuje utratit 36 miliard korun za investice, což je nejvyšší suma v historii a třikrát více než loni. Dalších 10 miliard korun má SŽDC na opravy a údržbu.

Nejabsurdnější bankovní poplatek? Platba za elektronický výpis z účtu

Desátý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhrál poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronicky. Podle provozovatele serveru Bankovnipoplatky.com Patrika Nachera, který anketu pořádá, ve finále ankety hlasovalo 8057 lidí z Česka a Slovenska, z nichž více než třetina byla právě pro poplatek za vedení účtu k úvěru. Na druhém místě skončil s 21 procenty hlasů poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Pomyslný bronz získal poplatek za autorizační SMS, pro který hlasovalo 18 procent lidí.

"Tento poplatek už postupně mizí ze sazebníků bank, tudíž je symbolické, že jubilejní desátý nejabsurdnější bankovní poplatek bude takový, se kterými se za chvíli vůbec nepotkáme. To hlasování bude další roky těžší a těžší, protože ty skutečně absurdní poplatky už zvoleny byly," uvedl Nacher. Pětici absurdních poplatků uzavírá výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou a poplatek za změnu osobních údajů. Shodně dostaly 14 procent hlasů.

Podvodům při insolvencích se bude věnovat speciální tým expertů

Insolvenční řízení, ilustrační fotoPodvody při insolvencích budou potírat speciálně vyškolení experti. Po sedmi letech fungování insolvenčního zákona je totiž jedno jisté - ani kvalitní zákon nezabrání organizovaným podvodníkům v krádežích firemního majetku, pokud nejsou lidé, kteří by je uměli stíhat. "Budu prosazovat, aby ve spolupráci s ministerstvem vnitra, policií a státním zastupitelstvím vznikl speciální tým, který se naučí rozpoznávat kriminalitu v insolvencích," uvedl budoucí ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Insolvence přitahují pozornost organizovaných podvodníků, protože je to jeden z mála momentů, kdy mění vlastníka majetek v objemu až miliard korun za velké rychlosti a zároveň je možné si skrze posudky "hrát" s jeho cenou. "Problémem je, že ministerstvo spravedlnosti ve skutečnosti nevykonává efektivní dozor nad insolvenčními správci, soudcovská samospráva nedělá nic pozorovatelného proti korupci v řadách insolvenčních soudců a policie a státní zastupitelství zjevně v této oblasti nevykonávají trestní represi," říká expert na obchodní právo a spoluautor insolvenčního zákona Tomáš Richter.

Každý den až do 6. března 2015 nový článek o osobních bankrotech i firemních konkurzech. V novinách i na webu http://www.ihned.cz/insolvence

Včelaři přišli přes zimu zhruba o třetinu včelstev

Včelaři v Česku přes zimu především kvůli nemoci varroáze přišli zhruba o 35 procent včelstev, vyplývá z předběžných odhadů Českého svazu včelařů (ČSV). Epidemie je podobná té ze zimy mezi roky 2007 a 2008, při níž zahynula třetina včel. Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily. Jen samotná obnova včelstev může stát včelaře až jednu miliardu korun. Průměrné ztráty přes zimu dosahují přitom dlouhodobě zhruba deseti procent.

Podle Milana Peroutky z ČSV jen samotné bezprostřední ztráty na včelstvech mohou ve finančním vyjádření dosáhnout 600 milionů až jednu miliardu korun. Obnova jednoho včelstva totiž přijde včelaře na tři až pět tisíc korun. O další nemalé peníze přijdou včelaři v důsledku ušlé produkce medu. Ta v Česku loni meziročně klesla zhruba o 11 procent na 7162 tun.