Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Českou republiku navštíví místopředseda Evropské komise pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen, který přijede představit tzv. Junckerův investiční balíček.

Praha. Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, zveřejní na svých webových stránkách výsledky za rok 2014.

Praha. Proběhne vyhlášení vítězů soutěže Česká inovace 2014.

Frankfurt nad Mohanem. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi představí novou bankovku v nominální hodnotě 20 eur.

Berlín. Bude zveřejněna konečná zpráva o vývoji HDP Německa za čtvrté čtvrtletí.

Brusel.  Euroskupina se má v telefonické konferenci vyjádřit k řeckým reformním opatřením, jejichž soupis se Atény zavázaly předložit do pondělí.

Brusel. Bude zveřejněna konečná zpráva o lednovém vývoji inflace v eurozóně.

Los Angeles. Americký výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

New York. Americká maloobchodní společnosti Home Depot, která je největším řetězcem obchodů pro kutily na světě, zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

San Francisco. Největší světový výrobce počítačů Hewlett-Packard zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Washington. Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová předstoupí před bankovní výbor Senátu s pololetním vystoupením o měnové politice.


Vláda schválila návrh finanční ústavy omezující zadlužení státu

Vláda v pondělí schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, takzvané finanční ústavy. Zákon počítá mimo jiné s dluhovou brzdou ve výši 55 procent hrubého domácího produktu. Finanční ústava má zavést hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje i EU, ale i obcí a krajů. Normu musejí schválit obě komory parlamentu ústavní většinou.

Koalice tak bude potřebovat i hlasy opozice, která je ale k předloze zatím skeptická. TOP 09 trvá v souvislosti s finanční ústavou na tom, aby se vláda zavázala ke snižování strukturálního schodku. KSČM vadí, že s opozicí nikdo nediskutoval. Občanští demokraté zase označili předlohu za vykastrovanou a značně oslabenou proti původnímu šest let starému záměru. Dřívější návrh z dob ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) například počítal s možnými kroky a opatřeními již při dosažení výše dluhu 40 procent HDP. Loni byl podle ministerstva financí vládní dluh 43,2 procenta HDP.

Francie prý hodlá splnit rozpočtový limit EU až v roce 2018

Vlajka Francie, ilustrační fotoFrancie hodlá snížit rozpočtový schodek pod limit stanovený pravidly Evropské unie až v roce 2018. S odvoláním na zdroje z Evropské komise o tom informoval server německého listu Handelsblatt. Paříž už podle listu požádala o prodloužení termínu pro snížení schodku pod tři procenta hrubého domácího produktu o tři roky z dříve předpokládaného letošního roku. Za žádostí o odklad prý stojí snaha udržet debatu o nepopulárních úsporných opatřeních a reformách mimo kampaň před prezidentskými volbami, které se budou konat v roce 2017.

Evropská unie již v roce 2013 prodloužila Francii konečný termín pro splnění limitu o dva roky, tedy na letošek. Francouzská vláda však loni upozornila, že počítá s poklesem deficitu pod tříprocentní limit až v roce 2017. Evropská komise podle listu rozhodne o nové žádosti první týden v březnu, německý eurokomisař Günther Oettinger se však k této záležitosti staví s určitými obavami.

"Důvěryhodnost Paktu stability a růstu prochází zkouškou," řekl eurokomisař Handelsblattu. "Francie se ještě nenachází tam, kam se musí dostat. Dodržování maastrichtských pravidel stále neodpovídá očekáváním. To mi dělá starosti," dodal. Tříprocentní limit deficitu rozpočtu k HDP stanovují právě maastrichtská pravidla, spolu například s výší zadlužení a dalšími parametry.

Chevron ukončí průzkum ložisek břidličného plynu v Rumunsku

Americký těžební koncern Chevron ukončí průzkum ložisek břidličného plynu v Rumunsku. Projekt podle firmy není schopen soupeřit s jejími ostatními investičními příležitostmi. Chevron již v lednu ohlásil ukončení průzkumu takovýchto ložisek v Polsku. Rumunský premiér Victor Ponta loni uvedl, že Chevron v Rumunsku neobjevil žádné ekonomicky zajímavé naleziště břidličného plynu. Rumunský prezident Klaus Iohannis navíc podle agentury APA upozornil, že těžba břidličného plynu přestává být v důsledku poklesu cen ropy rentabilní.

Chevron v Rumunsku čelil protestům ze strany ekologických aktivistů. Loni v létě se demonstranti z organizace Greenpeace připoutali řetězy k bráně vedoucí k výzkumnému vrtu Chevronu. Protestující se obávali, že společnost bude při těžbě používat takzvané frakování. Při využití této metody se pumpuje chemicky upravená voda s pískem do vrtu, čímž se hornina štěpí a uvolňuje se z ní surovina. Ekologičtí aktivisté proti tomuto způsobu těžby bojují a tvrdí, že ohrožuje zásoby podzemní vody a že může vyvolat malé zemětřesení.

ÚOHS povolil Babišovu Agrofertu nákup svitavského Agrofinu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), že může koupit regionálního obchodníka se zemědělskými potravinami a chemikáliemi Agrofin Svitavy.  Firmy podepsaly kupní smlouvu v lednu. Návrh na povolení fúze podala společnost Agrofert. Zároveň uvedla, že svitavský podnik koupila jeho firma Cerea. Kupní cenu však společnosti neuvedly.

Antimonopolní úřad analyzoval možné negativní dopady přicházející v úvahu v důsledku jak horizontálního, tak i vertikálního propojení činností spojujících se soutěžitelů na relevantních trzích v oblastech produkce, výkupu a prodeje obilovin a olejnin a v oblastech velkoobchodního i maloobchodního prodeje průmyslových minerálních hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

USA vyšetřují banky kvůli možným manipulacím na trzích s kovy

Skandál v HBSCAmerické úřady vyšetřují nejméně 10 velkých bank kvůli možným manipulacím na trzích s drahými kovy. Informoval o tom na svých internetových stránkách list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Upozornil však, že evropské úřady vyšetřování ukončily, protože nenalezly důkazy pochybení ze strany bank.

Pracovníci antimonopolní divize amerického ministerstva spravedlnosti podle listu zkoumají proces stanovování cen zlata, stříbra, platiny a palladia v Londýně. Vyšetřování prý zahájila rovněž americká komise pro obchodování s komoditami CFTC.

Terčem šetření jsou podle zdrojů například americké banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase, britské společnosti HSBC a Barclays, švýcarské firmy UBS a Credit Suisse, francouzská Société Générale či německá Deutsche Bank, napsal The Wall Street Journal.