Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Bude jednat bankovní rada České národní banky.

Praha. Komerční banka oznámí hospodářské výsledky za rok 2014.

Praha. Československá obchodní banka zveřejní hospodářské výsledky za rok 2014.

Berlín. Bude zveřejněna konečná zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za leden v Německu.

Frankfurt nad Mohanem. Druhá největší německá banka Commerzbank zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Curych. Švýcarská banka Credit Suisse Group zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Stockholm. Největší skandinávská stavební společnost Skanska zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Brusel. Eurostat zveřejní údaje o prosincovém vývoji průmyslové výroby v eurozóně.

New York. Americká pojišťovna American International Group (AIG) zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

New York. Americký potravinářský koncern Kraft Foods zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Washington. Budou zveřejněny informace o vývoji maloobchodního obratu v USA za leden 2015.


Ministerstvo financí navrhuje upravit obsazování dozorčích rad

Andrej BabišMinisterstvo financí připravuje zákon, který by měl omezit přidělování politických trafik. Navrhuje, aby kandidáty do dozorčích rad a představenstev státních podniků vybírala speciální komise. Informovala o tom Česká televize (ČT). Podle ní by členové rad museli také absolvovat zkoušky.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se podle svých slov rozhodl "vyhovět poptávce" a vyslyšet kritiku například ze strany protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu. Současný způsob obsazování dozorčích rad politiky totiž často naráží na nesouhlas veřejnosti či protikorupčních organizací. Před rokem a půl například vypukl skandál takzvaných trafik pro tři poslance ODS, kvůli němuž byl následně obviněn z podplácení i expremiér Petr Nečas (ODS).

Ministerstvo proto nyní chce, aby hlavní roli při obsazování dozorčích rad a představenstev měla výběrová komise. Návrh přinese i další změny. "Novinkou by měl být kodex a způsob, jak by stát měl vykonávat vlastnická práva. Plus přezkoušení nových členů dozorčích rad a představenstev s odstupem času," řekl ČT Babiš.

USA napadly u WTO čínskou podporu domácímu exportu

Spojené státy se obrátily na Světovou obchodní organizaci (WTO) kvůli čínské podpoře domácímu vývozu. Čínská vláda podle nich nespravedlivě podporuje export v sedmi průmyslových odvětvích. Spojené státy se domnívají, že tato podpora je v rozporu s pravidly WTO, napsaly světové agentury.

Úřad obchodního zmocněnce USA tvrdí, že některé společnosti ve vymezených exportních střediscích získávají od dodavatelů některé služby bezplatně nebo se slevou, jsou jim nabízeny příspěvky vyplácené v hotovosti a těží i z jiné podpory, což údajně představuje nespravedlivou výhodu pro jejich výrobky. Čína na zajištění těchto služeb zaplatila dodavatelům v průběhu tří let skoro miliardu dolarů, tvrdí také Spojené státy.

Pomoc prý dostávají výrobci oděvů, vyspělých materiálů, speciálních chemikálií, zdravotnických výrobků, zemědělské společnosti a firmy v kovodělném a v lehkém průmyslu. Spojené státy požádaly o zahájení konzultací s Čínou v rámci WTO, což je první krok, který by mohl vést k případnému sporu.

Bank of America prý pomáhala vyhýbat se daním

Americký finanční ústav Bank of America několik let využíval svou bankovní divizi podporovanou státem k financování kontroverzních obchodů, které pomáhaly některým klientům vyhnout se placení daní. Informoval o tom list Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na interní dokumenty a informované zdroje. Banka údajně využívala finanční prostředky ze své americké divize k financování transakcí své evropské odnože investičního bankovnictví. Hedgeovým fondům a jiným klientům tak prý pomáhala vyhnout se placení daní z dividend.

S touto praxí banka údajně začala nejpozději v roce 2011. Vysoce postavení činitelé investiční větvě v Londýně prý začali podřízené nutit, aby využili nižších nákladů, ze kterých těžila americká divize Bank of America National Association (BANA), vyplývá podle WSJ z elektronické komunikace a tvrzení zdrojů. Cílem prý bylo získat více klientů z řad hedgeových fondů pro evropskou divizi.

Ze zdrojů vyplývá, že tato strategie vyvolala kritiku federálních regulátorů v USA. Jistý zaměstnanec banky si údajně na spornou činnost stěžoval americkým úřadům. Bank of America je druhou největší bankou podle výše aktiv ve Spojených státech. Podle mluvčího banky již tato praxe skončila.

ČR pomůže Jordánsku vybudovat jadernou elektrárnu

Jaderná elektrárna, ilustrační fotoČeská republika pomůže Jordánsku s výstavbou jeho první jaderné elektrárny. Předpokládá to memorandum podepsané za návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jordánsku. Memorandum o spolupráci v jaderné oblasti podepsali i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu. Dokument, který podepsaly jordánská komise pro atomovou energii a společnost ÚJV Řež se zaměřuje na spolupráci při návrhu a následné výstavbě i provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů.

Dokument počítá i s licenčním posuzováním bezpečnosti a provozu jaderných zařízení a také s nakládáním s radioaktivním odpadem. Dohoda dále předpokládá výměnu vědeckých a technických informací, s čímž souvisí oblasti lidských zdrojů a výchova odborníků. Spolupráce bude v souladu se zásadami, jimiž se řídí jaderná politika ČR a Jordánska. 

Rozpočtový schodek USA se v lednu prohloubil na 18 miliard dolarů

Federální rozpočet Spojených států skončil v lednu se schodkem ve výši skoro 18 miliard dolarů (439,9 miliardy korun). Jedním z důvodů byly vyšší výdaje na systém zdravotního pojištění pro chudé. Sdělilo to ministerstvo financí USA. Loni v lednu hospodařila federální vláda se schodkem 10,3 miliardy dolarů.

Washington oproti loňskému lednu utratil o pět miliard dolarů víc na program Medicaid, který poskytuje zdravotní pojištění Američanům s nízkými příjmy. Výdaje na armádu v lednu prudce klesly. Příjmy z daní jednotlivců se zvýšily. Celkově se vládní příjmy meziročně zvýšily o čtyři procenta. Výdaje naopak narostly o šest procent.

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) na konci ledna předpověděl, že rozpočtový schodek Spojených států v tomto fiskálním roce mírně klesne a dostane se na 468 miliard dolarů, zatímco o rok dříve činil 483 miliard dolarů. Byl by tak nejnižší od nástupu prezidenta Baracka Obamy do funkce.