Bankovní rada České národní banky oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. Vyplývá to z prezentace po čtvrtečním jednání bankovní rady ČNB. To znamená, že současný guvernér ČNB Miroslav Singer už nebude u rozhodnutí, po němž bude moct koruna znovu posílit. Jeho mandát totiž končí ke konci června 2016.

Rada zároveň zopakovala, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen schopných způsobit propad domácí poptávky a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky je připravena přistoupit k dalšímu oslabení koruny. To by znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27 korun za euro na slabší hodnoty.

Singer rovněž zopakoval, že následný návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu na úroveň před zahájením intervencí. Nově zveřejněná prognóza počítá se stabilitou tržních úrokových sazeb na stávajících velmi nízkých úrovních a s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016.

Česká národní banka navíc ve své nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta. Zlepšila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta, uvedl guvernér Miroslav Singer.

V předchozí, listopadové prognóze ČNB letos počítala s růstem o 2,5 procenta a v roce 2016 o 2,8 procenta. Odhad vývoje inflace ČNB výrazně snížila.

"Růst domácí ekonomiky bude podpořen oživením zahraniční poptávky, nadále uvolněnými měnovými podmínkami, pozitivním nákladovým vlivem nízkých cen ropy a v letošním roce i oživením vládních investic," uvedl Singer. Analýzy ČNB podle něj potvrzují, že propad cen ropy je pozitivním nabídkovým šokem, který urychlí růst české ekonomiky v roce 2015.

V prvním čtvrtletí roku 2016 počítá centrální banka s inflací 1,1 procenta a ve druhém čtvrtletí 2016 s inflací 1,6 procenta. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude v této době již nad inflačním dvouprocentním cílem.

V případě vývoje ekonomiky v loňském roce naopak centrální banka odhad zhoršila na 2,3 procenta z předchozích 2,5 procenta. První odhad o loňském vývoji ekonomiky zveřejní Český statistický úřad v pátek 13. února.

Deflace podle Singera hrozí dočasně ve třetím čtvrtletí letošního roku, kdy se nízké ceny ropy projeví v cenách energií. "V příštím roce, který je relevantní pro rozhodování o současném nastavení měnové politiky, se však celková inflace zvýší a ve druhé polovině roku 2016 se dostane k dvouprocentnímu cíli," dodal.

"ČNB zopakovala, že je připravena posunout hladinu kurzového závazku, pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky, obnovení rizik deflačního vývoje české ekonomiky a systematický pokles inflačních očekávání. Data z reálné ekonomiky však naznačují, že tohoto scénáře se zatím není nutno obávat. Spekulace o navyšování intervenční hladiny jsou tak dle našeho názoru zatím předčasné," komentuje situaci hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Nízká cena ropy ale bude podle Singera z pohledu korunových cen energií zároveň částečně kompenzována pokračujícím oslabováním kurzu eura vůči dolaru.

Pro případné další oslabení koruny centrální bankou bude podle Singera klíčová zejména účinnost opatření Evropské centrální banky v boji s deflací, tržní vývoj kurzu koruny a vývoj mezd v domácí ekonomice.

"I pokud by se však evropské kvantitativní uvolňování neprojevilo kýženým způsobem, tedy nezvýšilo uspokojivě tempo růstu cenové hladiny v eurozóně, ještě to samo o sobě nemusí značit, že ČNB bude intervenovat za oslabení koruny," uvedl hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda. Důležité bude podle něj totiž také to, do jaké míry se současné silné deflační tlaky v podobě poklesu cen ropy a energií promítnou v širší ekonomice.

"Finanční trh se nezdá být překvapen novými informacemi a kurz koruny se významně v reakci na zprávu nemění. Hlavní roli v otázce budoucího vývoje kurzu koruny stále sehrává inflace," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle prognózy Evropské komise česká ekonomika poroste v letošním roce o 2,5 procenta. Pro rok 2016 předpokládá komise v ČR ještě o trochu vyšší růst na úrovni 2,6 procenta HDP. Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze z konce ledna mírně zlepšilo odhad růstu domácí ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta.

V říjnu úřad počítal s růstem o 2,5 procenta. Pro rok 2016 MF počítá s růstem o 2,5 procenta. Za celý loňský rok podle ministerstva HDP vzrostl o 2,4 procenta, první odhady za loňský rok budou v pátek 13. února.

Koruna 05/02/2015

Vývoj kurzu koruny od pondělí 2. února do čtvrtka 5. února 2015.