Šéf a spoluzakladatel internetové společnosti Alibaba Group Holding Jack Ma už není nejbohatším Číňanem.

Podle nejnovější zprávy čínského serveru Hurun jej z této pozice sesadil podnikatel v oblasti solární energie Li Che-ťün. Jeho společnost Hanergy Holding Group se přitom stala terčem kritiky kvůli obchodním dohodám uvnitř skupiny.

Ma a jeho rodina, kteří podnikají v oblasti internetových obchodů, se dokonce propadli až na třetí pozici, upozornila agentura Reuters. Celosvětově mu podle seznamu Hurun Global Rich List patří 34. pozice s majetkem 24,5 miliardy dolarů (595,5 miliardy kroun).

Majetek Lia server Hurun odhadl na 26 miliard dolarů. Na druhém místě skončil šéf realitní skupiny Dalian Wanda Commercial Properties Wang Ťien-lin a jeho rodina.

Celkem má Čína 430 miliardářů. Více jich mají jen Spojené státy, a to 537. Další je Indie s 97 miliardáři.

Propad umístění šéfa Alibaby v žebříčku způsobil pokles akcií firmy v reakci na slabší výsledky hospodaření. Za poslední týden akcie Alibaby oslabily o více než 13 procent a propadly se na nejnižší hodnotu za tři měsíce.

Hanergy Group je nyní v centru zájmu analytiků, kteří se obávají, co by mohly znamenat "nekonvenční praktiky" mezi firmou a její dceřinou společností Hanergy Thin Film Power Group, o kterých minulý týden psal ekonomický list Financial Times.

Podle něj většina příjmů dceřiné společnosti od roku 2010 pocházela z prodeje vybavení mateřské firmě a velká část smluv nebyla do roku 2013 zaplacena.

Nejvíce miliardářů v Číně je z realitního, zpracovatelského a technologického sektoru. Největší zisky si připsal Richard Liu, ředitel společnosti JD.com, což je hlavní konkurent Alibaby. Majetek Richarda Liu díky loňskému vstupu firmy na burzu v New Yorku za poslední rok stoupl čtyřnásobně na 6,7 miliardy dolarů.

K růstu počtu miliardářů v zemi přispělo i posílení domácího akciového trhu.