Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Valná hromada Pražských služeb. Rozhodovat by měla o personálních změnách a změně počtu členů dozorčí rady. Menšinový akcionář AVE CZ navrhuje zrušení usnesení týkající se pachtu.

Pardubice. Společnost Synthesia zveřejní výsledky hospodaření za rok 2014, představí letošní investiční plány.

Horní Jiřetín. Shromáždění za zachování limitů těžby a vzpomínka na obce zničené těžbou. Pořádá občanské sdružení Kořeny.

New York. Provozovatel komunikační sítě Facebook zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Chicago. Americký výrobce letadel Boeing zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Washington. Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách.

Tokio. Své hospodářské výsledky zveřejní japonský výrobce elektroniky Canon, konglomerát Toshiba nebo výrobce herních konzolí Nintendo.

Moskva. Vývoj nezaměstnanosti v Rusku za prosinec.

Škoda plánuje přesuny zaměstnanců i propouštění

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto připravuje plán na převod stovek zaměstnanců na externí firmy a propuštění části manažerů. V dnešním vydání to píše Mladá fronta Dnes. Pracovníci Škody se obávají, že by jim přechodem pod jiné firmy klesly platy a přišli by o výhody. Odbory kvůli tomu hrozí stávkou. Škoda označuje plán jako přípravu na horší roky.

Podle připravovaného plánu se chce automobilka sama věnovat podstatným činnostem přímo souvisejícím s výrobou a jiné služby přenechat externím firmám. Přesuny se zřejmě dotknou osmi stovek ze zhruba 24 tisíc zaměstnanců Škody Auto. Propouštění společnost plánuje na postech manažerů a koordinátorů.

Ceny ropy mírně stoupají, podle švýcarské UBS může trvat zotavení z útlumu roky

Barel ropy – ilustrační fotoRopa v úterý na světových trzích zdražila, vliv na ni měl zejména slabší kurz dolaru, který podporuje poptávku po komoditách obchodovaných v této měně. Růst cen ropy ale zároveň zmírňovaly obavy ze stoupajících zásob této suroviny ve Spojených státech. Kolem 17:30 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 50 centů na zhruba 48,65 USD za barel. Podobně americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidávala 60 centů na 45,75 USD za barel.

Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o dalších 3,8 milionu barelů. V předchozím týdnu přitom zásoby stouply o více než deset milionů barelů, což představovalo nejvýraznější týdenní nárůst od roku 2001. Švýcarská banka UBS dnes ale snížila odhad průměrné ceny ropy Brent pro letošní rok na 52,50 USD za barel z dříve předpokládaných 69,75 USD. Upozornila přitom, že by mohlo trvat několik let, než se ceny ropy zotaví ze současného útlumu. Od loňského června ropa kvůli převisu nabídky nad poptávkou zlevnila o více než polovinu.

Dolar oslabil vůči euru, americké akcie výrazně klesly

Americké akcie během úterního obchodování výrazně oslabily. Investory znepokojily zejména horší výsledky několika významných firem, které signalizovaly zhoršující se podnikatelské podmínky. Náladu na trhu zasáhly rovněž nepříznivé údaje o vývoji zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby. Na devizovém trhu oslabil dolar kvůli nepříznivým údajům o zakázkách a prudce oslabil vůči euru. Údaje podnítily spekulace, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít zvyšovat úrokové sazby později, než se až dosud na finančních trzích předpokládalo.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, přišel o 1,65 procenta a uzavřel na 17 387,21 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,34 procenta na 2029,55 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,89 procenta na 4681,50 bodu. Americké ministerstvo obchodu v úterý navíc uvedlo, že zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v USA se v prosinci snížily o 3,4 procenta. Pokles vykázaly i zakázky na kapitálové zboží bez započítání vojenských zařízení a letadel, které bývají indikátorem firemních investic.

Francie má vrátit Evropské unii přes 1,1 miliardy korun

Ilustrační fotoEvropská komise požaduje po Francii, aby vrátila 1,1 miliardy eur (přes 30 miliard korun), které neoprávněně získala v rámci dotací pro zemědělský sektor. Podle agentury Reuters jde o zdaleka nejvyšší požadavek, se kterým se komise obrátila na některou z členských zemí Evropské unie v důsledku kontroly vyplacených dotací.

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll navíc upozornil, že původní požadavek komise dosahoval zhruba 3,5 miliardy eur, následná jednání však vedla ke snížení této částky. Požadavek souvisí zejména s nesprávnými údaji o orné půdě z let 2008 až 2012. Částka představuje zhruba dvě procenta celkového objemu zemědělských dotací, které Francie v tomto období obdržela.

Apple představí nové smartwatch na jaře

Technologická společnost Apple uvede své chytré hodinky na trh v dubnu. Podle agentury DPA to během úterní tiskové konference k výsledkům hospodaření za první finanční čtvrtletí prohlásil šéf koncernu Tim Cook. Dosud Apple o přesném termínu prodeje svého nového zařízení, které představil loni v září, neinformoval, firma hovořila jen o "začátku roku 2015".

Apple si od hodinek slibuje další zvýšení tržeb a zisků a další nové zákazníky, které rozšíření "ekosystému" této značky přiláká. Firma prozatím nabízí například chytré telefony, tablety, počítače, hudební přehrávače či televizní zařízení, přes něž poskytuje placený obsah. V úterý Apple rovněž představil své hospodářské výsledky. Čtvrtletní zisk stoupl na rekordních 18 miliard dolarů (441,5 miliardy korun).