Ruská vláda přijala plán na podporu ekonomiky. Dle ministra financní Antona Siluanova to znamená především to, že vláda nebude utrácet více, než bylo naplánováno, a počítá s novými reformami. Vláda svým rozhodnutím podle agentury Reuters reaguje na "ekonomickou krizi způsobenou pádem cen ropy, západními sankcemi kvůli konfliktu na Ukrajině a také snížení ratingu země."

V pondělí americká ratingová agentura Standard & Poor’s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska do spekulativního pásma. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v úterý prohlásil, že rozhodnutí ratingových agentur o úvěrových známkách jsou "politicky motivovaná".

První místopředseda vlády Igor Šuvalov uvedl už 21. ledna, že plán bude obsahovat opatření, která povedou k rekapitalizaci bank a vláda poskytne dotace průmyslovým podnikům, zemědělcům a živnostníkům. Náklady na vládní opatření by se měly pohybovat kolem 1,375 bilionu rublů (asi 21 miliard dolarů). Část nákladů by podle ministra financí měla být hrazena z rozpočtové rezervy a jiných fondů.

Ekonomové předpokládají, že ruská ekonomika letos klesne o čtyři až pět procent. Byl by to první pokles od roku 2009, kdy ruskou ekonomiku zasáhla celosvětová krize.

Ratingová agentura S&P v pondělí snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+, tedy do spekulativního pásma. Rozhodnutí znamená, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat.

Siluanov prohlásil, že S&P možná do svého rozhodnutí nezapracovala nejnovější protikrizový plán, který je ve shodě s cílem ministerstva financí vrátit Rusko do roku 2017 k vyrovnanému rozpočtu. Tento cíl se opírá o cenu ropy na úrovni 70 dolarů za barel; pro srovnání, barel Brentu dnes stál zhruba 48 dolarů.