Čistý zisk americké softwarové společnosti Microsoft se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně propadl o více než desetinu na 5,86 miliardy dolarů (145 miliard korun). K poklesu přispěl slabý prodej osobních počítačů, který utlumil poptávku po operačním systému Windows. Firma se ale potýkala i s nepříznivými důsledky silného kurzu dolaru.

Tržby se ve čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, nicméně o osm procent zvýšily a dosáhly na 26,5 miliardy dolarů (653,9 miliardy korun). Za jejich růstem stálo především loňské převzetí výroby mobilních telefonů od finské Nokie, za kterou Microsoft zaplatil 5,44 miliardy eur (přes 150 miliard korun). Kromě výroby telefonů získal Microsoft i licence a portfolio patentů Nokie.

Výsledky byly zhruba v souladu s očekáváním analytiků. Akcie podniku ale po zveřejnění oslabily o dvě procenta, patrně proto, že někteří investoři počítali s ještě lepším výsledkem. Akcie Microsoftu se v posledních dnech pohybovaly kolem nejvyšších hodnot za 14 let.

Minulý týden představil Microsoft podrobnosti o svém nejnovějším operačním systému Windows 10. Firma doufá, že nový systém podpoří její aktivity v oblasti chytrých telefonů. Předpokládá se, že Microsoft uvede Windows 10 na trh ve druhé polovině letošního roku. Nový systém se má stát jednotnou platformou pro různé typy přístrojů, včetně osobních počítačů, počítačových tabletů, chytrých telefonů a herních konzolí Xbox.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. V oblasti chytrých telefonů ale firma zaostává za konkurenty Applem a Googlem. Podle výzkumné společnosti IDC podíl přístrojů využívajících systém Windows Phone loni na světovém trhu s chytrými telefony dosahoval pouze 2,7 procenta.