Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Europoslanec Petr Mach (Svobodní) představí Index ekonomické svobody, který každoročně publikuje americký konzervativní think-tank Heritage Foundation společně s listem Wall Street Journal.

Bratislava. Slovenská centrální banka zveřejní aktualizovanou prognózu vývoje tamní ekonomiky.

Budapešť. Maďarská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.

Berlín. Bude zveřejněn vývoj maloobchodního obratu v Německu za prosinec.

Frankfurt. Německý průmyslový koncern Siemens zveřejní hospodářské výsledky za první finanční čtvrtletí.

Stockholm. Největší světový výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson zveřejní výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí 2014.

Washington. Americká centrální banka (Fed) zahájí dvoudenní zasedání, na němž se bude zabývat měnovou politikou.

Cupertino. Americká technologická společnost Apple zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí svého fiskálního roku.


Agentura S&P srazila rating Ruska do spekulativního pásma

Ratingová agentura Standard & Poor’s v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+, tedy do spekulativního pásma. Znamená to, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat. Ruský rubl po zhoršení ratingu prohloubil pokles, k americkému dolaru se tak propadl téměř o sedm procent.

Podle listu Financial Times se Rusko stalo první zemí ze skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), jejíž rating už není v investičním pásmu. Výhled ruského ratingu je navíc negativní, což signalizuje, že S&P by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení. Agentura S&P také uvedla, že vyhlídky ruské ekonomiky se zhoršily. Dvě zbývající hlavní ratingové agentury Moody’s Investors Service a Fitch Ratings nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Ruska nejnižším investičním stupněm.

Rozpočtový schodek USA má být letos nejnižší od Obamova nástupu

Barack Obama ve Washingtonu přednáší Zprávu o stavu Unie.Rozpočtový schodek Spojených států v tomto fiskálním roce mírně klesne a dostane se na 468 miliard dolarů (11,5 bilionu korun), zatímco o rok dříve činil 483 miliard dolarů. Předpověděl to v pondělí Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). Deficit by se tak dostal na nejnižší úroveň od nástupu prezidenta Baracka Obamy do funkce.

K poklesu schodku by měl podle úřadu přispět zejména solidní růst americké ekonomiky. Obama se ujal funkce prezidenta na začátku roku 2009, tedy v době hluboké hospodářské recese. Během prvních čtyř let Obamova působení ve funkci přesahoval schodek rozpočtu hranici jednoho bilionu dolarů. V roce 2009 se vyšplhal dokonce na rekordních 1,4 bilionu dolarů (34,5 bilionu korun), připomíná agentura AP.

Americké akcie navzdory obavám ohledně Řecka mírně posílily

Americké akcie během pondělního obchodování mírně posílily, a to navzdory obavám, že vítězství Koalice radikální levice (Syriza) v řeckých parlamentních volbách by mohlo způsobit novou krizi v eurozóně. Vzhůru zamířily například akcie energetických a biotechnologických společností. Na devizových trzích se po přechodném poklesu zotavilo euro.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,03 procenta na 17 678,70 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,26 procenta na 2057,09 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,29 procenta na 4771,76 bodu. Analytik Robert Francello ze společnosti Apex Capital upozornil, že vítězství Syrizy v nedělních volbách se předpokládalo, takže bylo s předstihem započítáno do cen.

Vývoj samotné řecké ekonomiky nemá na Spojené státy výraznější vliv. Napětí v Evropě spojené s poklesem kurzu eura k dolaru by však mohlo mít negativní dopad na hospodářské výsledky amerických podniků, které působí i v jiných zemích.

Ministry financí EU čeká debata o pomoci Ukrajině i investicích

Flat European Union FlagDebata o další evropské finanční pomoci Ukrajině čeká v úterý ministry financí členských zemí EU. Mezi tématy jejich setkání v Bruselu ale nechybí ani návrh na zřízení Evropského fondu strategických investic (EFSI), páteře nového investičního programu předloženého šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem. Komise prosazuje dodatečnou makrofinanční pomoc Ukrajině ve výši maximálně 1,8 miliardy eur (asi 50,5 miliardy korun). Některé země navrhují vyšší pomoc, až 2,5 miliardy (asi 70 miliard korun). Komise však varuje, že průtahy spojené se změnami a novou přípravou by mohly pro Kyjev znamenat ohrožení.

Český ministr financí Andrej Babiš by také rád dosáhl změny přístupu komise k mechanismu reverse charge, tedy přenesení povinnosti zaplatit daň z přidané hodnoty z dodavatele na odběratele. Přál by si, aby komise automaticky vycházela vstříc žádostem členských zemí o zavedení této změny. Babiš věc dlouhodobě prosazuje jako součást svého boje proti daňovým únikům. Jaký bude mít úspěch v Bruselu, ale není jisté, kvůli věci jej však také čeká setkání se zástupci Evropské komise.

IBM popírá zprávy, že chce propustit více než 100 000 lidí

Americká technologická společnost International Business Machines (IBM) v pondělí popřela zprávu časopisu Forbes, že se chystá propustit zhruba čtvrtinu zaměstnanců. Firma avizovala určité snižování počtu zaměstnanců již minulý týden, neposkytla však žádné podrobnosti.

IBM v reakci na tuto zprávu reqagovala, že toto opatření se bude týkat jen "několika tisíc" zaměstnanců, tedy pouze "malého zlomku" toho počtu, který uvádí Forbes. Zpráva zveřejněná na internetových stránkách časopisu Forbes tvrdila, že společnost IBM by mohla zrušit až 112 000 pracovních míst. To by představovalo dosud největší propouštění v tomto podniku, který zaměstnává přes 400 000 lidí.