Hoteliér Daniel Lauber z Zermattu právě ochutnával skleničku červeného vína, když se dozvěděl o posledním kroku švýcarské centrální banky. Ta zhruba před týdnem bez předchozího varování zrušila limit pro kurz domácí měny vůči euru, a ukončila tak svoji více než tříletou politiku devizových intervencí, kdy prodávala domácí měnu a naopak nakupovala dolary a eura.

Švýcarský frank poté okamžitě vystřelil vzhůru. A to pro Evropany silně zdražilo dovolené ve Švýcarsku. "Byl to celkem šok," svěřil se Lauber americkému listu Wall Street Journal. "Musel jsem si dát další sklenku vína, abych to zvládl," dodal podnikatel, který tehdy vybíral vína pro svůj pětihvězdičkový hotel Cervo v proslulém horském středisku Zermatt.

Turismus ve Švýcarsku

3 procenta

Takový podíl má turismus na celkovém HDP Švýcarska.

175 tisíc lidí

pracuje v cestovních ruchu v alpské zemi.

Příliš drahé Švýcarsko

Za zasněženými vrcholky hor nebo švýcarským sýrem se v roce 2012 podle údajů Světové banky vydalo přes 8,5 milionu turistů. Nyní se očekává, že silný frank mnohé návštěvníky, převážně z Evropy, odradí. Problémy budou mít i hoteliéři v horském středisku Zermatt, nad nímž se tyčí Matterhorn, sedmá nejvyšší hora Alp (4478 metrů nad mořem).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se