Mnohé nadnárodní korporace, které působí i v Česku, už mají stanovené dobrovolné interní cíle pro zvyšování rovného zastoupení mužů a žen ve vedení. Například Erste bank v celé skupině cílí na 35 procent žen v topmanagementu, Microsoft v České republice dokonce dosahuje vyrovnaného zastoupení, ve vrcholovém vedení má polovinu žen. 

Zástupci 12 firem se na pátečním setkání s eurokomisařkou Věrou Jourovou (ANO) nicméně shodli, že ve firmách je pořád ve vedení žen žalostně málo. V dozorčích radách a představenstvech není žen ani čtvrtina, ředitelek společností je méně než 10 procent. Ženy se navíc málo prosazují a často si vyjednají horší podmínky již při nástupu do zaměstnání.

Firmy ale preferují, aby si cíle neboli kvóty stanovovaly samy, dle odvětví i možností. "Firmy nepotřebují, aby jim stát nebo unie stanovily přesné procento zastoupení žen a mužů ve vedení, ale neprotestují proti povinnosti si takové číslo nastavit interně,” uvedla Pavlína Kalousová, šéfka platformy Byznys pro společnost, která sdružuje na 50 tuzemských podniků, které se zajímají o společenskou odpovědnost a udržitelnost.