Světové ceny ropy v úterý pokračují v poklesu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak poprvé po šesti letech dostala pod hranici 45 dolarů za barel, v úterý odpoledne byla cena za barel na úrovni okolo 45,25 dolaru. Severomořský Brent se také dostal pod 46 dolarů, v úterý odpoledne ale cena za barel této ropy byla kolem 46,08 dolaru. Od loňského června se ceny ropy snížily už asi o 60 procent.

WTI v úterý zlevnila až na 44,20 dolaru za barel, což představuje nejnižší úroveň od dubna 2009. Později část ztrát smazala a odpoledne se blížila hranici 45 dolarů. Proti pondělnímu závěru tak stále vykazovala pokles o více než dolar. Cena severomořské ropy Brent se propadla až na 45,19 dolaru za barel, nejníže od března 2009.

Ceny ropy jdou dolů už od léta minulého roku. Klesly především kvůli rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA. Příčinou poklesu ale byla i větší produkce ropy a pokles poptávky po "černém zlatě".  K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii.  

Ještě v červenci stál barel severomořské ropy Brent 100 dolarů. V říjnu už ceny obou typů ropy spadly pod 90 dolarů za barel, v prosinci pak překonaly hranici 65 dolarů za barel. Na začátku ledna pak byla jako nová hranice určena cena 50 dolarů za barel. I ta ale byla prolomena. Spekulanti tak ve svých odhadech mluví až o ceně 20 dolarů za barel. 

"Ceny pokračují ve volném pádu," řekl agentuře Bloomberg analytik Amrita Sen ze společnosti Energy Aspects. "OPEC zůstává jediným faktorem, který může trhy v krátké době stabilizovat," dodal.

Spojené arabské emiráty se i nadále staví za listopadové rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na pokles cen ropy snižováním produkce. Stejně jako další významní členové kartelu, zejména Saúdská Arábie, se domnívají, že za pokles cen jsou zodpovědní těžaři mimo OPEC.

Ceny ropy tlačí dolů vysoké dodávky suroviny na trh, za kterými z velké části stojí rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. "Trh se nyní nachází tak trochu v panice," poznamenal analytik Ole Hansen ze společnosti Saxo Bank. "Nezaznamenali jsme žádné kroky nebo komentáře, které by agresivní prodej zmírňovaly," dodal.

Nízké ceny ropy různě působí na ekonomiky států. Zemím, do kterých se ropa převážně dováží, pomáhají nízké ceny ropy k růstu kupní síly domácností. Země, které ropu převážně dovážejí, se však mohou dostat do ekonomických problémů. Například v Rusku byl pokles cen ropy, jejíž vývoz je provázán s tamním hospodářství, jedním z důvodů poklesu kurzu rublu k dolaru.