Do Poslanecké sněmovny ve středu přišel vládní návrh novely zákona, která má co nejdříve zastavit příjímání nových klientů do druhého pilíře. Ode dne účinnosti novely totiž už podle návrhu nemá být možné nové smlouvy registrovat v Centrálním registru.

Bez možnosti registrace smlouva automaticky zanikne.

Účinnost novely je navrhována dnem vyhlášení, což prakticky znamená, že by to mohlo být v den, kdy novelu podepíše prezident Miloš Zeman.

"Bude záležet na rychlosti poslanců, jak návrh schválí. My bychom chtěli, aby to bylo rychle, protože by se tím zabránilo spekulativním vstupům nových klientů. Předpokládám, že k tomu dojde od března," řekl HN Martin Pros, náměstek ministerstva financí, které paragrafované znění novely připravilo.

Z textu důvodové zprávy, pod kterou jsou podepsáni premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš, vyplývá, že kabinet návrh schválil těsně před Vánocemi, a to 22. prosince.

Neznamená to nicméně, že se tím zastaví i spoření klientů druhého pilíře. Vláda už schválila ukončení druhého pilíře, ale počítá s tím až od ledna 2016. Do konce letošního roku si tak klienti budou dál přispívat na svůj soukromý důchodový účet.

Až druhý pilíř skončí, podle slibu vlády budou mít lidé několik měsíců čas se rozhodnout, jak chtějí peníze získat zpět.

Když si vyberou výplatu v hotovosti včetně tří procent hrubé mzdy, která jinak odvádějí státu, peníze dostanou do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí důchod.

Další variantou je, že část odpovídající odvodům ze státního důchodového pojištění vrátí zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nesníží.

Právě tento slib vlády vyvolal od listopadu nový zájem o vstup do druhého pilíře. V praxi to totiž znamená stopadesátiprocentní zhodnocení úspor. Ke každým dvěma procentům, která člověk na svůj důchodový účet odvádí z hrubé mzdy, mu stát totiž přidá tři další. Například člověk s příjmem 25 tisíc hrubého měsíčně získá za rok spoření dohromady 15 tisíc korun. Výplatu by měly provést penzijní společnosti do konce roku 2016.