Měna 19 zemí eurozóny klesla pod hranici 1,19 dolaru. V pondělí ráno se tak euro dalo pořídit za 1,1941 dolaru, kleslo však až k 1,1864 dolaru. Za poklesem kurzu stojí očekávání investorů o uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) a také reakce na informaci, že Německo Řecku nebude brátnit vystoupit z měnové unie, uvádí list Financial Times (FT).

Další osbalení eura může navíc podle FT přijít ve středu, pokud se potvrdí očekávání ekonomů, že spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci minulého roku klesly. Ve středu totiž vydá svou "rychlou" zprávu o vývoji cen Eurostat, analytici předpovídají pokles na -0,1 procenta.

S poklesem měny klesají také evropské indexy. Britský FTSE 100 podle agentury Reuters klesl v pondělí brzy ráno o 0,4 procenta. Německý DAX a francouzský CAC spadly o 0,2 procenta.

Americká měna naopak posílila ke koši všech hlavních měn kromě japonského jenu. V pondělí byla na nejvyšší úrovni za posledních devět let. Na silnější dolar mají vliv ceny ropy, které jsou podle agentury Reuters na minimu za posledního 5,5 roku.

V minulém týdnu prezident ECB Mario Draghi naznačil, že banka začne s kvantitativním uvolňováním. Podle investorů by k zahájení dalšího uvolňování měnové politiky ECB mělo dojít po letošním prvním setkání banky 22. ledna.

Draghi německému deníku Handelsblatt řekl, že vzrostlo riziko, že ECB nesplní svůj úkol zajistit měnovou stabilitu. Podle analytiků tak signalizoval, že ECB je kvůli obavám z deflace připravena k radikálnějšímu uvolňování měnové politiky.

K poklesu eura přispívá rovněž nejistota před parlamentními volbami v Řecku. Favoritem voleb je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným s mezinárodním záchranným programem.

Německý časopis Der Spiegel o víkendu s odvoláním na zdroje z vlády uvedl, že Německo již nehodlá za každou cenu bránit odchodu Řecka z eurozóny. Německá vláda ale článek zpochybnila a uvedla, že Německo předpokládá, že Řecko splní své závazky, citoval vládu Financial Times.